Zasedání ČNB ovlivnilo forwardové kurzy

30.09.2016 15:35:00

Zatímco maďarský forint odepsal v tomto týdnu téměř procento a čtvrt a o zhruba půl procenta oslabil i polský zlotý, kurz české měny se držel nadále připoután k úrovni kurzového závazku. Tuzemská makroekonomická data korunovým ztrátám nenahrávala. Finální čísla HDP za Q2 potvrdila meziroční dynamiku na původně udávaných 2,6 % s tím, že hlavním tahounem růstu byly čisté exporty. Solidní byla i spotřeba domácností. A jak ukázal zářijový konjunkturální průzkum, nálada domácností se v průběhu třetího čtvrtletí dále zlepšovala. To na straně investiční aktivity je vidět propad vládních investic. Ten se primárně negativně projevuje ve stavebním sektoru, dopad je ale patrný i v některých průmyslových odvětvích. Srpnová statistika úvěrové dynamiky dokonce ukázala na to, že úvěry domácnostem rostly rychleji než firmám.

Zatímco korunový spotový kurz se téměř nemění, když zůstává připoután k hladině 27,02 CZK/EUR, forwardový kurz se tento týden posunul z pohledu české měny směrem k  hodnotám. Na počátku týdne se ještě roční forward držel na 26,82 CZK/EUR, ve druhé polovině týdne se již dostal na dosah úrovně 26,75 CZK/EUR. Důvodem bylo zasedání čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Hodnocení makroekonomického rámce se oproti předchozímu jednání bankovní rady nezměnilo. Rada potvrdila jako nejpravděpodobnější opuštění režimu kurzového závazku v polovině roku 2017. Určitým překvapením bylo posunutí „tvrdého“ závazku ČNB na konec prvního čtvrtletí. Posunutí tvrdého závazku bylo zřejmě motivováno cílem odradit spekulanty a snížit tlaky na forwardovém trhu. Na šestiměsíčním forwardovém kurzu se to do určité míry povedlo. Na této maturitě koruna ve druhé polovině týdne neposilovala, když její kurz stagnoval na 26,94 CZK/EUR. Dvouměsíční forward dokonce o haléř oslabil.

Srpnová data s reálné ekonomiky napraví katastrofální červenec

Nadcházející týden bude ve znamení dat z reálné ekonomiky za srpen. Po katastrofálním červenci, který byl ovšem negativně ovlivněn nižším počtem pracovních dnů a dovolenými ve velkých českých fabrikách, by měl srpen znamenat korekci. A platit to bude pro maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, exporty i celkovou bilanci zahraničního obchodu. Bohužel dvouciferné meziroční propady uvidíme i nadále ve stavebním sektoru. Tam je situace vážná již delší dobu kvůli výpadku infrastrukturních investic financovaných z veřejných prostředků.

Autor: Jan Vejmělek