Poslední obchodní den prvního čtvrtletí

28.03.2024 7:47:06

Růst tuzemské ekonomiky v loňském závěrečném čtvrtletí by dnes měl být potvrzen na dřívějších 0,2 % q/q. Nově zveřejněný vývoj tuzemské míry úspor a zisků napoví, zda pokračovala vysoká akumulace úspor tuzemskými domácnosti, která spolu s předchozím propadem reálných mezd přispívala k útlumu spotřebitelské poptávky. Revizi HDP za Q4 23 neočekáváme ani v případě USA, kde ekonomika vzrostla o silných 3,2 % q/q anualizovaně. Dnešek je zároveň v zámoří i Evropě posledním obchodním dnem před Velikonocemi. V pátek jsou v USA přesto na programu důležité statistky příjmů, výdajů a zejména pak deflátory soukromé spotřeby za únor.

Tuzemská ekonomika v závěru loňského roku mírně vzrostla

Třetí čtení tuzemského HDP nabídne vývoj míry úspor a zisku. Podle již zveřejněné struktury růstu byl na výdajové straně v mezičtvrtletním vyjádření výrazně kladný příspěvek čistého vývozu, pravděpodobně související s vývozem dříve rozpracované produkce, kompenzován záporným příspěvkem změny stavu zásob. Oživení bylo v závěru loňského roku patrné jak u fixních investic, tak u spotřeby domácností. Ve výsledku si tak tuzemský HDP připsal mezičtvrtletně 0,2 %. Růst tuzemské ekonomiky v letošním roce se bude odvíjet hlavně od vývoje spotřeby domácností. Ta byla v předchozích čtvrtletích výrazně tlumena zejména hlubokým propadem reálných mezd, které se i přes pozvolný mezičtvrtletní nárůst trvající od Q2 23 stále v závěru loňského roku nacházely poblíž úrovně z konce roku 2017. Spotřebu domácností však v minulosti snižovala také zvýšená míra úspor. Jak se vyvíjela nejen míra úspor, ale i zisků nebo investic v Q4 23 nám odhalí právě dnešní data sektorových účtů.

Zítra budou trhy v Evropě i USA zavřené. V zámoří však budou zveřejněny únorové statistiky příjmů a cenových deflátorů soukromé spotřeby. Očekáváme, že celkový i jádrový deflátor vzrostly v únoru o 0,3 % m/m. V anualizovaném vyjádření by se tedy jednalo stejně jako v lednu o hodnoty viditelně nad 2% inflačním cílem. V březnu a dubnu tedy podle nás bude muset přijít zmírnění, aby Fed mohl uvažovat o červnovém snížení úrokových sazeb, které stále zaceňují tržní kontrakty.

Finanční trhy v předvelikonoční letargii

Ekonomický sentiment v eurozóně se mírně zlepšuje. Celková důvěra v ekonomiku se v březnu oproti únoru zvýšila o 0,8 b. na 96,3 b. V rámci struktury byl nárůst poměrně plošný, když se nálada zlepšila ve službách, průmyslu i u spotřebitelů. To nejhorší tak snad má ekonomika eurozóny již za sebou. Její oživení však podle nás bude v letošním roce pouze pozvolné. V celoročním vyjádření očekáváme růst HDP eurozóny o 0,6 %.

Na devizových trzích byly včera k vidění pouze mírné změny. Blížící se Velikonoce v kombinaci s absencí významných událostí se patrně začínají odrážet v poklesu obchodní aktivity. Dolar k euru nepatrně posílil na 1,082 USD/EUR. Česká koruna stejně jako polský zlotý v prostředí zpevňujícího dolaru naopak lehce oslabily (o 0,1 % na 25,32 CZK/EUR, respektive 4,31 PLN/EUR).

Autor: Jaromír Gec

Plný text ke stažení