Donald Trump dnes převezme prezidentský úřad

20.01.2017 7:14:00

Donald Trump dnes bude inaugurován jako 45. prezident Spojených států amerických. Začne tak jeho čtyřleté prezidentské období. Trhy budou vstřebávat včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a její následnou tiskovou konferenci. Žádná důležitá data totiž nepřijdou a vývoj by tak měl zůstat relativně klidný.

Harker promluví o vyhlídkách amerického hospodářství

Dnes zveřejněná data z Evropy a Spojených států investory nezaujmou. Zajímavější bude vystoupení prezidenta filadelfského Fedu Harkera, který v New Jersey vystoupí s projevem týkajícím se ekonomického výhledu Spojených států.

Draghi vyzval Německo k trpělivosti

Včerejší měnově politické zasedání Evropské centrální banky nepřineslo změny úrokových sazeb, ani změny v nastavení programu odkupu aktiv. ECB ponechala depozitní sazbu na  0,4 % a potvrdila, že bude nakupovat aktiva za 80 mld. EUR až do konce března. Od dubna do konce roku plánuje ECB snížit objem na 60 mld. EUR. Ekonomové SG se domnívají, že ECB od poloviny roku bude nákupy ještě snižovat o 10 mld. CZK měsíčně. 

Směrem k Německu prezident Draghi vyzval k trpělivosti. Z této země totiž přichází nejsilnější kritika současné politiky ECB. Německá ekonomika v prosinci vykázala inflaci 1,7 % y/y a budí tak dojem, že na rozdíl od dalších zemí EMU, nepotřebuje tak uvolněnou měnovou politiku.

Čínská ekonomika překonává očekávání

Čínský HDP v posledním čtvrtletí překvapil o něco vyšším růstem, než předpokládala většina analytiků. Za celý rok 2016 tak čínská ekonomika přidala 6,7 %. Očekáváme, že tento rok ekonomika zpomalí na 6,3 % a slabší růst by měla vykazovat i v dalších letech. I v Číně jsou totiž zapotřebí hluboké strukturální reformy. Nicméně ekonomové SG nepředpokládají, že by nastupující čínská garnitura měla odvahu reformy zavádět. Podle ekonomů SG dokonce hrozí velké riziko, že Čínu čeká scénář „ztracené dekády“.

I v regionu budou vstřebávat Draghiho včerejší slova

Dnešek nabídne jen velmi málo ekonomických údajů z regionálních trhů. Trhy tak budou vstřebávat závěry ze včerejšího zasedání ECB. Vzhledem k tomu, že jsme se nedočkali žádného překvapení, měl by vývoj devizových trhů zůstat klidný.

Rusnok očekává, že inflace zůstane kolem cíle

Guvernér ČNB Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom prohlásil, že očekává, že inflace zůstane na dvouprocentním cíli i v nadcházejících měsících. Dokonce nevyloučil mírné přestřelení. Inflace by se však podle něj měla udržet v tolerančním pásmu plus mínus jedno procento kolem cíle. Rusnok také potvrdil, že ČNB neukončí závazek před koncem prvního čtvrtletí letošního roku. Guvernér se vyjádřil i k rostoucí intervenční aktivitě centrální banky. Prohlásil, že ČNB nemůže limitovat svou měnovou politiku s ohledem na vlastní hospodářský výsledek. To potvrzuje postoj bankovní rady, že intervence nejsou omezené žádným objemem.

Do debaty ohledně ukončení kurzového závazku přispěl i viceguvernér Hampl. I on potvrdil minimální dobu trvání kurzového závazku. Navíc nevyloučil, že na dalším zasedání dojde k oddálení předpokladu o pravděpodobném exitu z poloviny roku 2017 do druhé poloviny roku. Hampl také naznačil, že s jeho blížícím se koncem bude komunikace ČNB méně transparentní. Jeho dnešní prohlášení považujeme za první výstřel mlžící strategie. Podle nás centrální bance nic nebrání ukončit kurzový závazek ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Polská data včera ukázala, že konec roku byl pro ekonomiku příznivý. Průmyslová produkce i ceny v průmyslu rostly rychleji, než očekával trh. Propad stavebnictví v prosinci již nebyl tak markantní. Jediné zklamání představily maloobchodní tržby, které i přes svůj vysoký meziroční růst na očekávání trhu nedosáhly.

Spotový kurz koruny se včera dále držel těsně u hladiny kurzového závazku. Dvanáctiměsíční forwardový kurz pokračoval v oslabování a dostal se na úroveň 26,68 CZK/EUR. Kurz polského zlotého včera zůstal téměř beze změny a den zakončil na 4,370 PLN/EUR. Maďarský forint mírně oslabil na 308,5 HUF/EUR.
Autor: Viktor Zeisel

Plný text ke stažení