Dopad výsledku italského referenda na finanční trhy byl omezený

06.12.2016 7:53:00

Po včerejším dni, kdy trhy ještě reagovaly na víkendové politické události, se dnes vrátíme k ekonomickému kalendáři. Již publikované americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby jsou příslibem pro další silný růst podnikových objednávek. Ty by měly zaznamenat solidní vzestup i v Německu a napravit tak zářijové zklamání. Struktura evropského HDP za Q3 16 ukáže na rovnoměrný růst o 0,3 q/q ve všech složkách domácí poptávky. Domácí maloobchodní tržby ovlivní o jeden pracovní den méně v letošním říjnu. Očištěná čísla potvrdí robustnost spotřeby českých domácností.

Další silný růst podnikových objednávek v USA a jejich oživení v Německu

Růst HDP eurozóny by měl být potvrzen na úrovni 0,3 % q/q, stejně jako všechny složky domácí poptávky. Negativní příspěvek zaznamenají pouze čisté exporty. V posledním čtvrtletí roku by výkon ekonomiky mohl být ještě lepší, jak naznačují předstihové indikátory. My počítáme ze zrychlením růstu evropské ekonomiky na 0,4 % q/q v Q4 16.

Tovární objednávky v Německu v říjnu vzrostly podle našeho odhadu o 0,6 % m/m a kompenzovaly větší než očekáváný propad v září. Celkově se tedy ve třetím čtvrtletí silně zotavily po slabším Q2 16. Americké tovární objednávky v říjnu poskočily dle našich předpokladů o 2,1 % m/m s ohledem na růst zboží dlouhodobé spotřeby publikované před dvěma týdny.

Euro proti dolaru na úvod týdne korigovalo předchozí ztráty

Po víkendových událostech na evropské politické scéně ubyla malá část z mnoha geopolitických nejistot, které (nejenom) finanční trhy ovlivňují. Italští voliči v referendu odmítli reformní návrhy již bývalého premiéra Renziho na zpružnění italského politického systému. Nyní záleží na italském prezidentovi, zda bude možné na půdorysu současné koalice sestavit novou (či úřednickou) vládu nebo se budou konat předčasné volby. V rakouských prezidentských volbách s převahou zvítězil zelený kandidát a nenaplnily se tak scénáře, že by po Brexitu a Trumpovi v Rakousku zvítězil kandidát Svobodných.

Negativní dopad na kurz společné evropské měny měl pouze jepičí život. Zatímco bezprostředně po zveřejnění výsledku italského referenda spadlo euro vůči dolaru na nejnižší hodnotu od března 2015, když byla atakována hladina 1,05 USD/EUR, v průběhu včerejšího dne naopak euro své předchozí ztráty celkem výrazně korigovalo. Během dopoledne se tak kurz dostal nad 1,07 USD/EUR. V průběhu americké seance se pak kurz vyšplhal až téměř k 1,08 USD/EUR, tedy na nejsilnější hodnotu za poslední více než dva týdny.

Říjnové maloobchodní tržby potvrdí ochodu lidí utrácet

Včera zveřejněný vysoký růst českých mezd za Q3 16 v kombinaci s historicky nejvyšší zaměstnaností se v síle maloobchodních tržeb projeví. Celkové číslo bude nicméně negativně ovlivněno tím, že letošní říjen měl ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den méně. Růst tržeb v maloobchodu by tak měl oproti září zpomalit asi o 1 pb. Prodej automobilů přidal dle našeho odhadu 2 % y/y, což v součtu s maloobchodem bez aut (růst o 3,7 % y/y) dává celkovou dynamiku 3,1 % y/y.

Maďarská průmyslová výroba za říjen potvrdí i v okolních zemích pozorované zvyšování dynamiky ve srovnání s utlumeným třetím kvartálem. Z meziročního pohledu by se tak měla dostat z červených čísel. Růst maďarského HDP by se po zpřesnění rychlého odhadu neměl zásadně lišit od původního čísla na úrovni 2 % y/y. Bude ovšem zveřejněna jeho struktura, takže se dozvíme o zdrojích tohoto růstu.

Silný mzdový nárůst příslibem pro spotřebu domácností

Středoevropské měny měly včera ve světle sílícího eura na globálních trzích tendenci spíše ztrácet. K hladině 27,05 CZK/EUR se posunul i kurz české koruny. Ta nijak nereagovala na zveřejnění razantnějšího než očekávaného růstu mezd za třetí čtvrtletí.

Mzdová dynamika v Česku překonala svou dynamikou v průběhu Q3 16 veškerá očekávání. Mzdy v Česku ve třetím čtvrtletí v reálném vyjádření vzrostly o 4 %. V nominálním vyjádření mzdy vzrostly dokonce o 4,5 % y/y (v korunovém vyjádření o 1170). Průměrná mzda se tak vyšplhala na 27 220 korun. Mediánová mzda roste ještě rychleji, když meziročně přidala 5,1 %. Rychleji se tak zvyšují mzdy nízkopříjmových obyvatel. To souvisí i s růstem minimální mzdy.

Tlak na růst mezd je v ekonomice zřetelný již od začátku roku 2014. Projevuje se tak rychle klesající nezaměstnanost. Mzdová dynamika by měla i nadále zůstat příznivá. Svědčí o tom zejména postupně rostoucí počet volných pracovních míst. Nejvíce se na platech bude přidávat v průmyslu, kde je nedostatek pracovní síly nejmarkantnější. Pomáhat bude i hospodářský růst. Očekáváme, že HDP v letošním roce vzroste o 2,5 % a v příštím roce by měl podle našeho odhadu přidat 2,7 %. Rychlejšímu navyšování mezd brání rostoucí míra participace v ekonomice. Do pracovní síly se totiž vrací lidé, kteří předtím již odešli do důchodu, a do Česka migruje i pracovní síla ze zahraničí.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení