Tuzemský trh práce potvrdí svou utaženost

10.05.2024 6:48:12

Podíl nezaměstnaných v tuzemsku by měl podle nás v dubnu klesnout na 3,8 %, očekávání trhu je ještě o desetinu níže. Číslo ale obchodování na tuzemských finančních trzích neovlivní. Pro ty bude spíše zajímavější zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB. Světový ekonomický kalendář přinese jediné zajímavější číslo v podobě americké spotřebitelské důvěry dle University of Michigan za květen. Sledována bude i jeho struktura, zejména pokud jde o inflační očekávání amerických domácností.

Inflační očekávání Američanů zůstávají zvýšená

Závěr týdne nebude příliš bohatý na nová makroekonomická data. Světový kalendář přinese v podstatě pouze předběžné květnové statistiky americké spotřebitelské důvěry podle University of Michigan. Trh čeká ve srovnání s dubnem mírný pokles, Zajímavá ale bude struktura, a to nejenom z pohledu hodnocení současných podmínek a očekávání amerických domácností. V centru pozornosti investorů budou i údaje o inflačních očekáváních. Ta se zatím drží relativně vysoko, nad 2% inflačním cílem, což je jeden z významných důvodů dosavadní neochoty tamních centrálních bankéřů připouštět rychlejší snižování úrokových sazeb. To ale zároveň poskytuje dolaru podporu.

Tuzemský kalendář dnes přinese zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB. Na tom v souladu s tržním očekáváním ČNB snížila klíčovou úrokovou sazbu o 50 bb. Nicméně následná tisková konference guvernéra A. Michla vyzněla poměrně jestřábím tónem. Uvidíme tedy, co zveřejněný zápis odhalí. Z ekonomických dat se dočkáme dubnových čísel z úřadů práce. Předpokládáme, že podíl nezaměstnaných klesl z březnových 3,9 % na 3,8 % za duben. To podle nás odpovídá čistě sezónním faktorům. Tržní konsensus je ještě o desetinu níže. Trh ale na tyto statistiky obvykle nijak výrazně nereaguje. O něco zajímavější ve světle včerejších maloobchodních tržeb mohou být prodeje v sektoru služeb. My sázíme na to, že právě služby budou na produkční straně ekonomiky letošním tahounem.

Euro za méně než 25 korun

Pro českou měnu byl včerejší den úspěšný. Vůči euru se jí totiž podařilo posílit pod hladinu 25 CZK/EUR, když se kurz v odpoledních hodinách dostal dokonce na dosah úrovně 24,90 CZK/EUR. I když tendence ke zhodnocování měn byla patrná i na okolních regionálních trzích, koruně navíc prospěla silná data maloobchodních tržeb za březen, která byla včera ráno zveřejněna. Výsledek výrazně překonal tržní očekávání, k lepšímu byla navíc revidována únorová hodnota. Březnová data tak více než potvrdila náš předpoklad, že spotřeba domácností v nadcházejících měsících poroste a přispěje k oživení domácí ekonomiky. Naznačuje to i spotřebitelská důvěra, která se v dubnu dostala nad svůj dlouhodobý průměr. Zároveň trh práce zůstává utažený, přičemž díky klesající inflaci a vývoji nominálních mezd roste i reálný disponibilní důchod domácností. Pozorujeme i vyšší čerpání spotřebitelských úvěrů.

Týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v USA překvapily o něco vyšší hodnotou. Po zklamání z dubnových statistik z celého tamního trhu práce se tak jedná o druhou horší statistiku, a tak nebyla překvapením tržní reakce v podobě oslabení amerického dolaru. Vůči euru se jeho kurz po většinu včerejší seance opatrně posouval k 1,0725 USD/EUR, aby odpoledne po zmíněných datech vystřelil nad 1,077 USD/EUR.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení