Brexit zpožďuje exit

02.08.2016 16:41:00

Tak je to jasné, Velká Británie nám z Evropské unie vystoupí. Zatímco v předchozím vydání Ekonomických výhledů jsme scénář odchodu Velké Británie z EU rozebírali jako rizikový scénář, britští voliči rozhodli, že se naplní. Pro finanční trhy to byl v prvním okamžiku šok. Během pár týdnů se z něho ovšem oklepaly. Jaké budou makroekonomické dopady? Analytici již přichází s prvními revizemi růstových výhledů směrem dolů. V prvé řadě pro britskou ekonomiku. Pro hospodářství eurozóny se vyhlídky na rok 2017 snížily minimálně a zrovna tak to platí pro naši makroekonomickou prognózu české ekonomiky pro rok 2017.

Nejenom náš finanční ředitel, ale předpokládáme i většina jeho kolegů ve firmách, si v létě procházejí náročným obdobím sestavování návrhů rozpočtů pro rok 2017. Právě na to, s čím mohou ve svých plánech počítat, jsme se v tomto vydání Ekonomických výhledů zaměřili a přinášíme detailní makroekonomickou prognózu nadcházejícího roku. Dobrou zprávou je, že nepřepokládáme žádné zásadní zlomy v makroekonomickém vývoji. Ekonomika by příští rok mohla růst o něco rychleji než v letošním roce. Podaří se totiž postupně vypořádat s problémy, které letos vedly k výpadku investic financovaných z veřejných prostředků, což bude znamenat oživení ekonomické aktivity. Příznivě se bude vyvíjet i druhá složka domácí poptávky – spotřeba domácností. Pokračující zvyšování zaměstnanosti a růst mezd spotřebitelský apetit domácností podpoří.

Nejviditelnějším dopadem brexitu na českou ekonomiku bude pozdější opuštění kurzového závazku. Načasování na konec roku 2017 odpovídá náš inflační výhled. Dynamika spotřebitelských cen se v letošním prvním pololetí držela nečekaně nízko. Hlavním důvodem byly levné pohonné hmoty a potraviny, které pro nás představují opravdu záhadu. Proto jsme se na tyto cenové položky podrobněji zaměřili ve speciálních boxech. A výsledek? Dramatický vzestup cen nelze v těchto skupinách očekávat ani do budoucna.

I když tedy prognóza pro rok 2017 navazuje v podstatě na letošní trendy, je třeba upozornit na rizika. Ta se budou koncentrovat primárně do zvýšené politické nejistoty. U nás bude tato nejistota spojena se zahájením dalšího kola politického cyklu. Již na podzim se konají regionální a senátní volby, v příštím roce to budou volby parlamentní a na počátku roku 2018 pak prezidentské. Velké politické změny lze očekávat i v klíčových evropských zemích – čeká nás referendum v Itálii, ve Španělsku je ustavení vlády stále v nedohlednu. Příští rok bude situace dále gradovat parlamentními volbami v Německu a prezidentskými ve Francii. Současná geopolitická situace tak může nabýt jiné podoby. O investicích se firmám nebude rozhodovat snadno.

Autor: Jan Vejmělek, Viktor Zeisel, Marek Dřímal, Jana Steckerová, David Kocourek

Plný text ke stažení