Britská i polská centrální banka ponechají sazby beze změny

09.05.2024 7:05:14

Světový kalendář je dnes téměř prázdný. Pozornost bude směřovat na britskou centrální banku, která však zřejmě ponechá sazby beze změny. První snížení sazeb očekáváme ale již na dalším zasedání v červnu. K jednacímu stolu zasedne i polská centrální banka. Ani ta dnes nastavení měnové politiky s největší pravděpodobností nezmění. Z dat zaslouží pozornost domácí maloobchodní tržby za březen. Ty by měly potvrdit postupné oživování spotřeby domácnosti a vykázat meziměsíční růst.

České tržby v maloobchodě v březnu rostly

Britská centrální banka ponechá úrokové sazby podle našeho odhadu beze změny na stávající úrovni 5,25 %. Jejich první snížení o 25 bb očekáváme na červnovém zasedání s tím, že stejným tempem bude centrální banka uvolňovat měnové podmínky každé další čtvrtletí.

Ke změně úrokových sazeb zřejmě nesáhne ani polská centrální banka. Tamní inflace sice výrazně zpomalila své tempo (na 1,9 % y/y v březnu), v dubnu nicméně skončila platnost nulové sazby DPH na potraviny, přičemž v polovině roku vláda zřejmě rozmrazí ceny energií. Vlivem těchto opatření inflace v září pravděpodobně vyskočí až k 6 % y/y. Stabilitě úrokových sazeb nahrávají i relativně silné domácí fundamenty. Souhrn těchto faktorů by měl svědčit i polskému zlotému. Jeho kurz by se v probíhajícím druhém čtvrtletí měl pohybovat kolem úrovně 4,25 PLN/EUR. Vzhledem ke geopolitickým událostem (volby v USA, válka na Ukrajině) následně očekáváme jeho oslabování směrem k 4,50 PLN/EUR na konci letošního roku.

Po únorovém poklesu o 0,8 % m/m očekáváme, že se české maloobchodní tržby bez automobilů vrátí k růstu. V březnu by to podle našeho odhadu mělo být o 0,6 % m/m, což by znamenalo solidní mezikvartální růst o 1,2 % v prvním čtvrtletí letošního roku po 0,8 % v závěrečném čtvrtletí toho loňského. V meziročním vyjádření po očištění o rozdílný počet pracovních dní (letošní březen měl o tři pracovní dny méně než ten loňský) očekáváme, že celkové maloobchodní tržby stouply o 2,8 %, bez prodejů aut pak o 2,9 %. Český maloobchod by měl v nadcházejících měsících i dále růst. Naznačuje to alespoň rostoucí spotřebitelská důvěra (která se v dubnu dostala nad svůj dlouhodobý průměr), utažený trh práce, růst reálného disponibilního důchodu i vyšší čerpání spotřebitelských úvěrů. Zároveň ale budou domácí spotřebitelskou poptávku tlumit stále relativně vysoké úrokové sazby a snaha domácností spořit, což dokládá stále vysoký příliv prostředků do spořících produktu v Q1 24.

Data z domácí ekonomiky zklamala

Březnová data z českého průmyslu i stavebnictví zklamala. Zatímco v předchozím měsíci obě statistiky vykazovaly solidní růsty, v březnu na své úspěchy nenavázaly a v meziměsíčním i meziročním vyjádřením poklesly. Jediným pozitivním překvapením byl výrazný přebytek bilance zahraničního obchodu. Ta za něj však do určité míry vděčila nižším importům, které měl na svědomí výpadek dodávek elektromotorů pro Škodu Auto z německého závodu v Kasselu. Nadcházející měsíce by však podle naší prognózy měly přinést jak vyšší stavební aktivitu, tak i průmyslovou výrobu. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/4btvtCK. Kurz koruny na zveřejněná data nijak zásadně nereagoval. Domácí měna se pohybovala převážně v pásmu 25,00-25,04 CZK/EUR. Poklidné obchodování panovalo i ve zbytku regionu. Kurz polského zlotého se pohyboval kolem úrovně 4,31 PLN/EUR, maďarský forint mírně oslabil směrem k 389 HUF/EUR. K výrazným změnám nedošlo ani v průběhu včerejšího státního svátku.

Světový kalendář mnoho impulzů nenabízel. Německé tovární objednávky dopadly výrazně hůře, než se čekalo, což ale nezabránilo společné evropské měně, aby v úterý mírně posílila (o 0,1 % na 1,078 USD/EUR). Ve středu byly zveřejněny výsledky německého průmyslu, které byly o něco lepší, než trhy očekávaly. Euro se po celý den pohybovalo v úzkém pásmu 1,074-1,076 USD/EUR.   

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení