2017: konec kurzového závazku a postupný návrat investic

01.11.2016 14:18:00

Při pohledu na současné a očekávané ekonomické dění v České republice rezonují dvě témata, kterým jsme se v tomto vydání Ekonomických výhledů rozhodli detailněji věnovat. Fenoménem letošního roku je bezesporu propad v investiční aktivitě. Klíčovým tématem roku 2017 pak bude zcela jistě opuštění režimu kurzového závazku.

Kam se ty investice ztratily?

Rok 2016 se pomalu blíží ke svému konci a je zřejmé, že naše očekávání se naplňují. Loňský mimořádný hospodářský růst o 4,6 % je minulostí. Ekonomika si letos polepší o 2,5 %, což také vůbec není špatné. Hlavní potíž je ale ve struktuře růstu ekonomické dynamiky – investice nerostou. A právě této problematice se věnujeme ve speciálních boxech aktuálních Ekonomických výhledů.

Po loňských žních, kdy se na poslední chvíli dočerpávaly prostředky evropských fondů z předchozího programového období, přišlo letos vystřízlivění. Již třetí rok běží nové programové období, ale nepřipravenost projektů opět způsobuje pomalou náběhovou křivku. Více ukazuje Jana Steckerová ve svém příspěvku. Pro rok 2017 již ale předpokládáme, že se jednotlivé dotační tituly začnou vypisovat ve větším a investiční aktivitu to povzbudí. Letos na to jednoznačně doplácí velké infrastrukturní projekty financované z veřejných peněz. Viktor Zeisel ve svém boxu jasně dokumentuje, že problém je výlučně v investicích vlády, což stáhlo do minusu zejména stavebnictví. Jeho situaci dále komplikují problémy s EIA.

Nelze se ovšem spoléhat pouze na veřejné zdroje, ani ty samozřejmě nejsou nevyčerpatelné. Zajímavou možností, která je u nás na rozdíl od okolních ekonomik opomíjena, jsou projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). O dosavadních zkušenostech s tímto typem financování u nás i v regionu pojednává David Kocourek.

Pozor, exit se blíží. Zajišťujte se!

Vypadá to jako déjà vu. Stejně jako v loňském srpnu se i v tom letošním začala na finančních trzích stupňovat očekávání, že se režim kurzového závazku ČNB blíží ke konci. Je tady ale jeden velký rozdíl. Trh, a na základě naší nové makroekonomické prognózy i my, se domníváme, že centrální bankéři skutečně v horizontu kratším než rok s touto politikou skončí.

Současná situace na spotovém trhu připomíná na první pohled klid před bouří. Pod povrchem to však již začíná vřít. Příliv zahraničního spekulativního kapitálu se projevuje v posilování koruny na forwardovém trhu. Díky přílivu eur výrazně rostou ceny krátkodobých dluhopisů. A tento trend bude pravděpodobně pokračovat, jak píše Marek Dřímal v části o dluhopisovém trhu. Podle bankovní rady ČNB nebude režim kurzového závazku ukončen před druhým čtvrtletí 2017. Tento „tvrdý“ závazek se již ale podle slov guvernéra posunovat nebude. My nově exit očekáváme právě během druhého čtvrtletí.

Přítomnost spekulativního kapitálu bude znamenat zvýšenou kurzovou volatilitu po exitu. I když bude ČNB v případě potřeby intervenovat na obou stranách – proti rychlému posílení i oslabení, přesto bude volatilita výrazně vyšší, než na co jsme z posledních měsíců zvyklí. Před zavedením současného režimu se běžně denní kurzová změna na trhu CZK/EUR pohybovala kolem půl procenta, mnohdy byl zaznamenán i procentní pohyb. Bezprostředně po ukončení režimu kurzového závazku to může být více.

Jednoznačným zájmem exportérů i importérů by mělo být zajištění právě proti očekávané zvýšené volatilitě. Je bláhové očekávat, že exportér bude rychlejší než spekulant a na zajištění vydělá. Spekulanti budou před exportéry vždy napřed, pokud jde o rychlost, s jakou nové zprávy zpracovávají, a jak jsou schopni na ně reagovat.

Autor: Jan Vejmělek, Viktor Zeisel, Marek Dřímal, Jana Steckerová, David Kocourek

Plný text ke stažení