Americké tržby ukáží na solidní spotřebu v Q4

15.11.2018 8:25:23

Maloobchodní tržby v USA začnou poslední čtvrtletí roku solidně, k růstu jim pomůže vyšší prodej aut a pohonných hmot. Včerejší statistiky žádné překvapení ohledně ekonomické dynamiky v eurozóně nepřinesly, přestože průmyslová produkce na konci třetího čtvrtletí vzrostla nad očekávání. Region dnes bude vstřebávat informace ze včerejších statistik. Česká ekonomika zpomalila, jejím regionálním protějškům se dařilo o dost lépe.

Růst prodeje aut zvedne dynamiku amerických tržeb

Pozornost dnes bude upřena na statistiky maloobchodního prodeje v zámoří. Tržby maloobchodníků si v říjnu připíší meziměsíčně 0,6 %, částečně kvůli zvýšeným prodejům aut i vyšším cenám pohonných hmot, podpoří je však i větší tržby z restaurací. Trhy však budou nejvíce sledovat kontrolní skupinu, která naznačí, jak si povede spotřeba domácností v posledním čtvrtletí roku.

Průmysl v eurozóně zakončil třetí čtvrtletí se vztyčenou hlavou

Po včerejším ranním zklamání z německého HDP spravila náladu na trhu s eurem statistika průmyslové produkce. Ta ukázala, že závěr třetího čtvrtletí nebyl takový propadák, jak se zdálo. Z části k tomu přispěla revize srpnové výroby, avšak i zářijový výkon skončil nad očekávání.

Euru rovněž pomohla statistika americké inflace. Spotřebitelské ceny sice v říjnu vzrostly podle očekávání, jádrová inflace však o desetinu klesla. Dolar na statistiku reagoval zklamáním a částečně korigoval své zisky z minulých dnů. Euro si tak během dne polepšilo o 0,4 % a dnes ráno otevírá na 1,134 USD/EUR.

Britská vláda včera schválila předběžnou dohodu o brexitu, podle které Británie pravděpodobně zůstane v celní unii s EU i po svém odchodu. V tomto případě by musela i nadále respektovat regulace EU, aniž by měla právo o nich hlasovat. Dohoda také řeší klíčovou otázku kolem hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Libra na schválení nijak zvlášť nereagovala a i nadále se pohybovala kolem 0,87 GBP/EUR, tedy své nejsilnější úrovně od začátku měsíce.

Polská jádrová inflace stagnuje

V regionu dnes bude zveřejněna pouze jádrová inflace u českých severních sousedů. Ta by si podle očekávání ekonomů SG měla v říjnu zachovat zářijové tempo. Pokračující inflační tlaky v polské ekonomice již potvrdila včerejší statistika spotřebitelské inflace, která byla oproti prvnímu čtení upravena mírně nahoru.

Koruna bojovala o kótu 26 CZK/EUR

Česká koruna včera během dne několikrát laškovala s hranicí 26 CZK/EUR. K oslabení až o šest haléřů ji pomohla zveřejněná statistika českého HDP. Podle ní ekonomika roste nejpomaleji ze všech zemí v regionu. Ve třetím čtvrtletí přidala mezikvartálně 0,4 %, v meziročním srovnání pak vzrostla o 2,3 %. Částečně za to může nedostatek kapacit, které brání dalšímu růstu, na vině je ale i slabší poptávka ze zahraničí. Nadále předpokládáme, že letos v průměru české HDP vzroste o 2,9 %, po dnešním zveřejnění však vidíme riziko, že tento růst může být i slabší. Příští rok ekonomika poroste o 2,7 %. Více se o této statistice dozvíte zde http://bit.ly/2DmQG4L.

Českým regionálním protějškům se ve třetím čtvrtletí dařilo lépe. Polská ekonomika vzrostla silně nad očekávání trhu (1,7 % q/q), dynamiku zrychlila i ta maďarská (1,2 % q/q). Není tedy překvapením, že na rozdíl od koruny polský zlotý i maďarský forint neztrácely. Zlotý na krátko posílil, nakonec se ale vrátil na ranní úroveň 4,293 PLN/EUR , forint si polepšil o 0,15 % na 322,40 HUF/EUR.

Autor: Monika Junicke

Plný text ke stažení