Americké akcie vystoupaly na nový rekord

17. 7. 2017 8:52:00

Hlavní události

ČEZ plánovaně odstavil třetí blok dukovanské elektrárny.

Minoritní akcionář Templeton u soudu neuspěl, Fortuna může schválit akvizici rumunských aktiv.

Likérka Stock Spirits koupila společnost Quintessential Brands Ireland Whiskey.

Evropské akcie zahájí nový týden pravděpodobně mírným růstem.

Tento týden bude na nové makroekonomické ukazatele slabší. Ve Spojených státech se dočkáme některých předstihových indikátorů či statistik z trhu nemovitostí. V Evropě se pozornost bude soustředit na dnešní spotřebitelské ceny, nejpodstatnější událostí však bude čtvrteční zasedání ECB.

Výsledky hospodaření zveřejní americká technologická firma Netflix či finační skupina BlackRock. Výsledková sezóna se začně rozjíždět i v Evropě. Dnes reportuje například švédský průmyslový holding Atlas Copco. Na tuzemském parketu jako první zahájí v pátek petrochemická skupina Unipetrol.

SG snížila doporučení na Držet pro španělského distributora plynu Gas Natural.

Obchodování na zámořských trzích

Úspěšný minulý týden okořenily americké akcie v jeho závěru dosažením nového rekordu. Index S&P 500 si připsal další půl procento, když hlavní oporou mu byly především technologické tituly. Důvodem byly rostoucí spekulace o pomalejším utahování měnové politiky v USA poté, co zklamáním byly statistiky o vývoji maloobchodních tržeb a inflace. V pátek rostly všechny sektory, výjimkou byly akcie finančních domů. Jejich investory nepotěšily klesající dluhopisové výnosy.

Asijské akcie navázaly na páteční vývoj amerických kolegyň. Zisky však nejsou nijak významné. Japonský trh je dnes kvůli státnímu svátku zavřený. Asijsko-pacifický index MSCI bez zahrnutí Japonska tak roste na své více jak dvouleté maximum. Čínské akcie dnes klesají o půl procenta, zatímco zveřejněné tamní statistiky o HDP, maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě předčily očekávání. Obavy ze zpřísnění podmínek na finančních trzích po víkendovém jednání vlády tak jednoznačně převážily nad dobrými makroekonomickými údaji. Akcie obchodované v Hongkongu zůstaly vůči těmto obavám imunní a připisují si půl procenta.

Událostí tohoto týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Dle nás změnu v nastavení měnové politiky ale nepřinese, tu očekáváme až na zářijovém jednání v podobě prodloužení stávajícího programu kvantitativního uvolňování. Zajímavější tak bude především následná tisková konference. V červnu totiž Mario Draghi uvedl, že pokračující růst ekonomiky by se mohl promítnout v postupném utahování měnových podmínek, což způsobilo výprodeje na akciových trzích. Čekáme tak, že bude tentokrát ve svých komentářích opatrnější a že se zaměří především na pomalý růst mezd a nízkou inflaci v eurozóně. Komentáře v podobném duchu by tak měly akciové trhy podpořit v dalším růstu.

ČEZ

V Jaderné elektrárně Dukovany byl v pátek v 18 h na 107 dní odstaven třetí blok. Výroba elektřiny v Dukovanech tak nyní pojede pouze na polovinu, protože od května stojí i čtvrtý blok. Souběh odstávek dvou ze čtyř bloků potrvá přibližně 50 dní. Důvodem je modernizace centrální čerpací stanice. V současnosti prováděné činnosti jsou součástí žádostí o provoz těchto bloků i v následujících letech. Platnost stávajících povolení končí na konci letošního roku. První i druhý blok již nové povolení má.

ČEZ pokryje výpadek produkce ostatními zdroji. Vzhledem k tomu, že jde o plánovanou odstávku, nebude mít zpráva negativní dopad na výhled výsledků hospodaření. 

Fortuna

V pátek 14. července nizozemský soud zamítl stížnosti minoritního akcionáře Templeton. Ten vystupoval proti akvizici rumunských aktiv vlastněných majoritním akcionářem Fortuny společností Penta Investments.

Na 1. srpna je naplánovaná mimořádná valná hromada, která má na pořadu jednání jediný bod, a to schválení zmíněné akvizice. Zdá se tak, že po rozhodnutí nizozemského soudu schválení transakce již nic nebrání.

Stock Spirits

Likérka Stock Spirits koupila 25% podíl ve společnosti Quintessential Brands Ireland Whiskey za 18,3 mil. EUR. Transakce by měla přinést zlepšení výsledků hospodaření firmy až ve čtvrtém roce po proběhnutém zrání alkoholu. Na počátku zaplatí Stock Spirits 15 mil. EUR v hotovosti, zbytek pak bude postupně splatný v následujících 5 letech.

Zprávu vnímáme mírně pozitivně, nicméně s nedostatečnými údaji o profitabilitě akvírované společnosti a dlouhým obdobím integrace do hospodářských výsledků Stock Spirits nyní vidíme prostor k růstu ceny akcií jako limitovaný.

Autor: Miroslav Frayer

Plný text ke stažení