Napětí na trhu práce neustupuje ani přes nižší výkon ekonomiky

8. 11. 2018 9:53:23

Napětí na trhu práce i přes zpomalování ekonomiky přetrvává. Statistika podílu nezaměstnaných v říjnu prolomila nový rekord, rovněž počet volných pracovních míst na jednoho uchazeče je nejvyšší v historii.

Podíl nezaměstnaných pokračuje v poklesu. V říjnu se snížil oproti předchozímu měsíci o dvě desetiny na 2,8 %. Počet uchazečů o práci v porovnání s loňským říjnem klesl o více než 55 tisíc osob. Statistika z trhu práce překonala očekávání analytiků a prolomila nový rekord. Za tímto pohybem stojí především příznivá sezónnost. Vlna příchodu letošních absolventů už je na trhu práce absorbována, nezaměstnaných absolventů registrovaných na úřadech práce bylo o 1264 méně než v září. Na trhu práce je stále velké množství neobsazených pozic a k  vytváření nových pomáhá sezónnost. Zpomalování ekonomiky, které pozorujeme, se na trhu práce zatím neodráží a problém nedostatku volné pracovní síly přetrvá i v posledním čtvrtletí roku.

Najít si práci je stále snadnější, na každého nezaměstnaného připadá v průměru 1,5 volného pracovního místa. To je nejvíce v historii. Navíc očekáváme, že sezónnost stlačí podíl nezaměstnaných mírně dolů i v listopadu a podíl nezaměstnaných do konce roku zůstane pod 3 %.

Tlaky na trhu práce však neustoupí ani příští rok. Zatímco se podíl nezaměstnaných letos drží v průměru okolo 3,2 %, příští rok ještě o dvě desetiny klesne. Česká republika se tak zatím nemusí bát, že by přišla o své prvenství, co se týče nejnižší míry nezaměstnanosti EU.

Autor: Monika Junicke

Plný text ke stažení