Evropské PMI by i v červnu měly ukazovat na rychlý růst ekonomiky

23.06.2017 8:26:00

Hlavní událostí pátečního kalendáře je zveřejnění indikátorů PMI v hlavních zemích eurozóny a za celou měnovou unii. Květnová čísla příjemně překvapila, což může naopak v červnu přinést korekci. I tak ale zůstává nálada v průmyslu a ve službách na vysokých hodnotách, což naznačuje pokračování poměrně rychlého růstu evropské ekonomiky, a v důsledku i posilování eura. Ve střední Evropě je dnes kalendář prázdný.

Evropské PMI v červnu zřejmě mírně poklesly

Kompozitní indikátor PMI z eurozóny v červnu pravděpodobně mírně poklesl kvůli korekci německého indexu. Minulá německá čísla (především ta ze zpracovatelského průmyslu) totiž výrazně vzrostla. V červnu se zřejmě mírně sníží, což zasáhne i celoevropský indikátor. Ve Francii naopak čekáme mírné zvýšení PMI na základě pro trhy příznivého výsledku voleb. Úroveň evropských PMI za celý Q2 17 naznačuje růst ekonomiky o velmi solidních 0,7 % q/q po 0,6 % v Q1 17. Tato čísla by měla zvyšovat šanci na postupné utahování měnové politiky ECB, a tak i na další posilování eura.

Důvěra spotřebitelů v eurozóně na jedenáctiletém maximu

Včera byla zveřejněna příznivá data z obou břehů Atlantiku. Indikátor důvěry podnikatelů ve francouzskou ekonomiku se v červnu zvýšil na nejvyšší úroveň od roku 2011 a překonal odhady trhu. Francouzský HDP by měl podle našich výhledů růst stejným tempem jako celá eurozóna.

Spotřebitelská důvěra za celou eurozónu v červnu vzrostla na -1,3 bodu, což je jedenáctileté maximum. Poptávka domácností roste díky stabilnímu ekonomickému růstu, utahování na trhu práce a právě vysoké důvěře v hospodářství.

Ve Spojených státech příjemně překvapil červnový index důvěry kansaského Fedu, dobře dopadl i květnový Vpředhledící index. Euro včera proti dolaru mírně oslabilo na 1,116 USD/EUR, dnes ráno se ale pomalu šplhá nahoru.

Pátek nepřinese ze střední Evropy žádné makroekonomické zprávy

Dnes bude kalendář ekonomických události ve střední Evropě prázdný. Kurz koruny nebudou ovlivňovat ani prohlášení centrálních bankéřů, kterým včera začala mediální karanténa před zasedáním Bankovní rady příští čtvrtek. Na něm se změny měnové politiky nedočkáme. Další významnější posilování koruny by měl podpořit až růst sazeb centrální banky v Q4 17.

Česká měna umazala část svých předchozích ztrát

Koruna měla včera tendenci korigovat své ztráty z předchozích dvou dnů. Oproti euru si během dopoledne připisovala dvě desetiny procenta, když se kurz CZK/EUR dostal na úroveň 26,26. Během odpoledne se ale koruna vrátila zpět na středeční úroveň 26,31 CZK/EUR. Situace na globálních i regionálních trzích se včera stabilizovala a během klidného obchodování část svého předchozího oslabení umazal polský zlotý. Forint zůstal vůči euru prakticky beze změn.

Zápis z posledního jednání polské centrální banky naznačil, že většina členů měnově politické rady je pro zachování současné úrovně sazeb v příštích měsících. Ta podle nich pomáhá udržovat polskou ekonomiku v růstovém tempu bez makroekonomických nerovnováh. Náš výhled nadále předpokládá růst polských sazeb až v H2 18.

Autor: Marek Dřímal

Plný text ke stažení