Hüner uvádí, že preferovaná varianta ČEZ na transformaci je hloupost

23.03.2018 8:43:08

Hlavní události

Ministr průmyslu a obchodu Hüner vyjádřil svůj nesouhlasný postoj k transformaci ČEZ.

Ve čtvrtek došlo k explozi v kralupské rafinerii společnosti Unipetrol.

Kofola dnes po uzavření trhu zveřejní své výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál 2017.

Evropské akcie dnes naváží na dění na světových trzích a otevřou výrazněji pod včerejšími uzavíracími cenami.

Pátek bude na ekonomické události chudší než předcházející dny. Jedinou zajímavější zprávou budou v USA únorové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které zaznamenaly počátkem roku výrazný pokles způsobený propadem objednávek letadel. Ty by se za únor měly zotavit, což pomůže celkovému indikátoru.

Société Générale zvýšila doporučení na Koupit pro britského výrobce vybavení domácností Reckitt Benckiser a dále také zvýšila doporučení na Držet americkému výrobci potravin firmě General Mills.

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy dostaly včera pořádně zabrat a propadly se do výrazných ztrát. Index Dow Jones ztratil 2,9 %, S&P 500 přišel o 2,5 % hodnoty a technologický Nasdaq si pohoršil o 2,4 %. V rámci indexu S&P 500 na tom nejhůře byly finanční instituce se ztrátou 3,7 %. Následoval je průmyslový sektor (-3,3 %) a zpracovatelé komodit (-3 %). Dařilo se jen utilitám, když si dokázaly vydobýt zisk ve výši 0,4 %. Za včerejší propad může počátek obchodní války, jak danou situaci již nazývají americká média. Trumpova administrativa včera uvalila další sérii cel na dovoz čínského zboží v celkové výši až 50 mld. USD. Čína na sebe nenechala dlouho čekat a oznámila odvetné opatření v podobě cel na dovoz vybraných druhů zboží z Ameriky.

Trhy v Asii v reakci na nově uvalená cla padají. Nejvíce zasaženými trhy jsou čínské, japonské a jihokorejské. Zde se ztráty pohybují v rozmezí 3,5 až 4,8 %. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který ztrácí 4,5 %, jsou na tom nejhůře zpracovatelé komodit (-5,3 %), informační technologie (-5,1 %) a výrobci luxusního zboží (-5 %). Nejlépe, avšak i tak se ztrátou 1,3 %, jsou na tom podniky z oblasti utilit.

ČEZ

Dnešní Hospodářské noviny přinášejí rozhovor s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem ohledně transformace ČEZ. Jedná se o první jasně nesouhlasný postoj k plánům ČEZ na jeho transformaci a rozdělení na dvě části. Na jedné straně Hüner uvádí, že je nutnost postavit nové jaderné bloky, avšak současně připouští, že není vůbec jasné, zda se nové bloky budou stavět. Důležité pro něj je mít před rozhodnutím zcela jasnou představu o způsobu financování výstavby. Kritizuje ČEZ, že s přípravami nezačal již o několik let dříve. Současně se mu také nelíbí nynější analýzy připravené ČEZ, které mu nepřijdou důkladně rozpracované do větších detailů a možných variant jak postupovat. O samotné preferované variantě ČEZ, tedy o rozdělení firmy na dvě části uvádí, že „je to hloupost“. Další postup, který podle Hünera bude následovat je, že vláda nyní musí sama vytvořit svoji analýzu celé situace a hlavně zvážit i legislativní kroky. Například podle výběru dodavatele bude potřeba upravit jaderný zákon – to kdyby vláda nechtěla jet podle zákona o veřejných zakázkách. Podle všeho tedy v dubnu ČEZ čekají velmi krušná jednání s expertní komisí sestavenou vládou.

Unipetrol

V kralupské rafinerii společnosti Unipetrol včera při výbuchu nádrže na pohonné hmoty zahynulo šest lidí. Rafinerie byla před výbuchem v útlumu před plánovanou odstávkou, která měla začít 27. března a trvat až do 16. května. Unipetrol uvedl, že exploze neměla žádnou souvislost s plánovanou údržbou v rafinerii. Cena akcií včera na situaci nijak výrazně nereagovala a nečekáme, že by se situace měla dnes výrazně změnit.
Autor: Jiří Kostka

Plný text ke stažení