Inercom končí ve hře o koupi bulharských aktiv ČEZ

15. 4. 2019 8:44:00

Hlavní události

ČEZ ukončil se společností Inercom smlouvu o prodeji bulharských aktiv.

Evropské akcie by měly otevřít na úrovni pátečních zavíracích cen.

Tento týden přinese řadu předstihových indikátorů z eurozóny, které by se po několikaměsíčním poklesu měly v dubnu dočkat zlepšení. Rovněž data z konce prvního čtvrtletí v zámoří vyznějí optimisticky, když ukáží, že maloobchodní tržby v březnu opět přidaly.

Analytici Société Générale snížili své doporučení na Držet pro akcie americké těžařské společnosti Anadarko Petroleum.

Ve Spojených státech dnes své výsledky hospodaření představí Citigroup či Goldman Sachs.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování v zisku. Index Dow Jones posílil o 1 %, S&P 500 si polepšil o 0,7 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem odvětvím s výjimkou zdravotnického sektoru (-1 %). Nejvyšší zisky si připsaly finanční instituce (+1,9 %) či zpracovatelé komodit (+1,3 %).

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování v zisku. Nejvyšší zisky si připisují burzy v Japonsku (+1,4 %) a Číně (+0,5 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225 jsou na tom nejlépe finanční instituce se ziskem 2,2 %. Na opačné straně se nacházejí, s největší ztrátou 0,8 %, realitní developeři.

Mezi hlavní důvody, proč jsou akciové trhy v optimistické náladě, patří úspěšné zahájení výsledkové sezóny ve Spojených státech či vývoj v obchodních jednáních mezi USA a Čínou. V pátek byly překonány pesimistické predikce první letošní výsledkové sezóny, když došlo k meziročnímu růstu zisku u JPMorgan Chase o 12 % a u Wells Farko o 7 %. O víkendu se v rámci zasedání Mezinárodního měnového fondu vyjádřil americký představitel Steven Mnuchin k probíhajícím obchodním jednáním s Čínou. Dle jeho slov obě strany jsou téměř hotové s vyřešením posledních nevyřešených oblastí obchodní dohody. Čína mimo to dnes ráno oznámila, že by co nejdříve chtěla vytvořit zónu volného obchodu s Japonskem a Jižní Koreou.

ČEZ

ČEZ oznámil odstoupení od smlouvy o prodeji bulharských aktiv se společností Inercom. Odkazuje se na to, že kvůli zásahu Bulharska nemohlo dojít ke splnění odkládacích podmínek smlouvy, a tím i jejímu vypořádání. Nicméně samotná jednání o prodeji aktiv dále pokračují. Ve hře jsou aktuálně dva zájemci, a to India Power a Eurohold. Na začátku dubna od nich ČEZ obdržel závazné nabídky na koupi svých bulharských aktiv. Ty v současné době firma vyhodnocuje.

Autor: Jiří Kostka

Plný text ke stažení