CME (Koupit, 12m cíl = 5,0 USD) - CME odstoupila od prodeje slovinských aktiv

18. 1. 2019 14:02:40

Mediální skupina CME dnes oznámila ukončení smlouvy z 10. července 2017, na jejímž základě plánovala prodat své slovinské aktivity.Místo prodeje si tedy CME tamní média ponechá a opětovně je zařadí do reportingu svých hospodářských výsledků. Dnes byl konečný termín již několikátého prodloužení původní smlouvy o posunu prodeje. Důvodem je neudělení schválení transakce slovinským antimonopolním úřadem.  Detailnější informace zatím nejsou k dispozici.

Původní plán byl, že se prostředky z prodeje slovinských aktiv použijí k umoření dluhu společnosti. Odhadovaná prodejní cena činila 169 mil. USD. Nutno podotknout, že od záměru na prodej slovinských aktiv se společnosti podařilo snížit své zadlužení o přibližně 370 mil. USD. To představuje zhruba 30 % celkového původního dluhu. Nicméně neúspěch prodeje povede k pomalejšímu tempu oddlužení a oddálí také případnou výplatu dividendy.

Za prvních devět měsíců roku 2018 dokázal slovinský segment vygenerovat OIBDA ve výši 20,8 mil. USD. To řadí Slovinsko doprostřed segmentů z pohledu ziskovosti. Segmenty Česká republika a Rumunsko oba vytvořily zisk OIBDA 59 mil. USD. Hůře než Slovinsko dopadlo Bulharsko (13 mil. USD) a Slovensko (10 mil. USD). Dle vyjádření jednoho z šéfů CME Christopha Mainusche se Slovinsku v posledním roce velmi dařilo a věří tak v budoucnost slovinských aktivit.

Zprávu o odstoupení od prodeje slovinských aktiv považujeme za relativně negativní především z důvodu nenaplnění očekávání na snížení zadluženosti. Vzhledem k táhlému vývoji celé transakce, která trvala rok a půl je pravděpodobné, že část investorů již počítala s neúspěchem transakce a vliv na cenu tak může být limitovaný. To znamená, že v ceně akcie je již započítán tento negativní dopad. Po zveřejnění celoročních výsledků přistoupíme k zařazení Slovinska do oceňovacího modelu.

Autor: Jiří Kostka

Plný text ke stažení