Rozpačitý začátek výsledkové sezóny; akcie JPMorgan a Citigroup klesají

12. 10. 2017 17:13:00

Evropský akciový trh v závěru dnešní seance roste o zhruba jednu desetinu procenta. Nejziskovějším sektorem jsou realitní developeři, kteří připisují 0,8 %. S odstupem je následují maloobchodní řetězce s půlprocentním růstem. Naopak v mínusu se nachází trio energetických, finančních a telekomunikačních společností, které odepisuje mezi 0,1 až 0,3 %.

Pozornost akciových obchodníků se soustředila na hospodářské výsledky za třetí kvartál prvních velkých firem. Těmi byly banky JPMorgan a Citigroup. Jedním z jejich společných jmenovatelů byla nižší volatilita na trzích, která se projevila na horších výsledcích tradingu zejména u obchodování s dluhopisy. To se ale dařilo kompenzovat vyšším objemem poskytnutých úvěrů, příjmy z prodeje aktiv, popř. efektivnějším řízením nákladů. Přestože zisky obou bankovních domů v třetím kvartále meziročně rostly o více jak 7 % a překonaly očekávání analytiků, horší údaje z tradingu mohly nakonec u obchodníků převážit. Proto akcie JPMorgan a Citigroup v úvodu americké seance ztrácejí 1 %, respektive 1,5 %. Celý trh pak prozatím podle indexu S&P 500 odepisuje mírných 0,1 %.

Pražský parket dnes zakončil s kladnou nulou. Z nejobchodovanějších emisí se nejvíce dařilo Komerční bance (+1,2 %) a Monetě (+0,7 %). Absolutním vítězem se ale opětovně staly akcie mediální skupiny CME, které si polepšily o 2,2 %. První obchodní den bez nároku na dividendu se pak podepsal na propadu akcií textilky Pegas o více jak 2,5 %. Oproti tuzemským bankám se nedařilo rakouské Erste, která odevzdala většinu včerejších zisků, když přišla o 0,8 %.

Autor: Miroslav Frayer