Obchodní válka přitvrzuje

8. 2. 2019 16:28:33

Americké akciové trhy vstoupily do poslední obchodní seance tohoto týdne se špatnou náladou. Za tou stojí zhoršený výhled na vývoj obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump včera odvolal chystanou schůzku s čínským prezidentem Xi Jinpingem. Ta se měla konat v závěru února a jejím výsledkem mohla být všemi očekávaná obchodní dohoda obou zemí a konec obchodní války. Teď tedy reálně hrozí, že od 1. března dojde ke zvýšení dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 na 25 %. Špatnou náladu podpořil hlavní ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow. Doplnil Trumpova slova o výrok, že je stále značné množství věcí, které musí obě země dohodnout v rámci obchodních jednání. Díky těmto faktorům tak index Dow Jones klesá o 0,8 %, S&P 500 ztrácí 0,7 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,7 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácí všechny sektory. Nejhůře jsou na tom energetické společnosti (-1,3 %). Nedaří se ani finančním institucím (-1 %) či výrobcům luxusního zboží (-1 %).

Evropské trhy se opět připojují ke globální negativní náladě. Hlavní index Stoxx 600 je aktuálně slabší o 0,6 %. V trojici poražených sektorů jsou telekomunikační firmy (-1,1 %), finanční instituce (-0,8 %) a technologické firmy (-0,8 %).

Pražská burza dnes za mírně podprůměrné obchodní aktivity oslabila o 1,3 %. Největšími propadlíky dne jsou likérka Stock Spirits (-3,7 %), pojišťovna VIG (-2,6 %) a technologický Avast (-2,3 %). Naopak nejlépe se daří textilce PFNonwovens, která posiluje o 1,2 %.

Autor: Jiří Kostka