ČEZ se dohodl s odbory na růstu mezd

12. 1. 2018 8:53:06

Hlavní události

Vedení ČEZ se dohodlo s odbory a tarifní mzdy vzrostou o 6 %.

Evropské akciové trhy by dnes měly zahájit obchodování poklesem.

Tak jak od začátku týdne chodily hlavní ekonomické zprávy téměř výhradně jen z Evropy, tak se situace v pátek obrátila. Amerika nás dnes bude zásobovat údaji o spotřebitelských cenách za prosinec, které se dle našich odhadů meziměsíčně zvýšily o 0,1 % a v meziročním srovnání jsou na úrovni 2 %. Druhou hlavní zprávou budou americké prosincové maloobchodní tržby, jež by měly vykázat příznivé tempo růstu.

Výsledky hospodaření v USA dnes reportují BlackRock, PNC Financial Services Group, JPMorgan Chase a Wells Fargo.

Analytici Société Générale snížili doporučení na Držet pro irskou potravinářskou firmu Kerry a dále zvýšili doporučení na Držet pro druhou irskou potravinářskou firmu Glanbia.

Obchodování na zámořských trzích

Amerika se oklepala ze středeční menší korekce a ve čtvrtek opět vyrazila za novými historickými maximy u většiny svých hlavních indexů. Průmyslový Dow Jones si připsal zisk 0,8 %, S&P 500 0,7 % a technologický Nasdaq se zhodnotil o 0,8 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 největší úspěch sklidil energetický sektor (+2 %), následovaný výrobci zbytného zboží (+1,6 %). Na opačné straně spektra byly hlavně nemovitosti (-0,7 %) a sektor utilit (-0,4 %).

Asijsko-pacifický region zakončuje poslední obchodní den tohoto týdne spíše optimisticky v zelených číslech. Daří se trhům hongkongským (+0,7 %), čínským (+0,4 %) či jihokorejským (+0,3 %). Nedaří se hlavně akciím v Japonsku, kde si akciový index Nikkei 225 pohoršil o 0,2 %. Již třetí den v řadě se nejvíce propadl sektor výrobců nezbytného zboží (-2 %) následovaný telekomunikacemi (-1,9 %). Na druhé straně se zadařilo energetickému sektoru, který se zhodnotil o 2 %.

ČEZ

Vedení společnosti ČEZ se dohodlo s odbory ohledně růstu mezd. Smluvní mzdy vzrostou o 2,2 % a tarifní mzdy, které pobírají dvě třetiny zaměstnanců, se zvýší o 6 %. Odbory původně požadovaly zvýšení tarifních mezd o 10 %. Daniel Beneš, šéf ČEZ, uvedl, že šlo o nejnáročnější kolektivní vyjednávání o růstu mezd za poslední dekádu. Celkový růst mzdových nákladů pro rok 2018 v ČEZ je necelých 5 %, což je mírně výš, než jsme měli v předpokladech v naší poslední analýze. Tento nárůst tak může mít negativní dopad do ziskovosti společnosti. Vzhledem k tomu se to může i mírně negativně promítnout do ceny akcií.

Autor: Jiří Kostka

Plný text ke stažení