Americká výroba v útlumu

17.09.2019 8:20:44

Americký průmysl pravděpodobně v srpnu vzrostl, ale jeho výkon zůstává oslabený. Německý sentiment analytiků by měl zkorigovat předchozí propad. Přerušení schůze britského parlamentu bude dnes projednávat Nejvyšší soud. Středoevropský region bude sledovat globální vývoj. Globální trhy vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu.

Šance na malé zlepšení sentimentu v Německu

Dnes bude finanční trh sledovat zveřejnění výsledku průmyslové výroby v USA a ZEW index v Německu. V případě průmyslové výroby v USA čekáme po propadu v červenci meziměsíční nárůst o 0,4 % a to díky těžařskému sektoru. Zpracovatelský průmysl by po červencovém propadu měl rovněž vykázat drobný nárůst, ale trendově se výrobní aktivita v USA snižuje. V případě zmiňovaného ZEW indexu očekávaní analytiků odhadujeme malé zlepšení z toho důvodu, že předchozí propad indexu byl přece jen hodně velký, přičemž akciové trhy rostou. Připomeňme, že oči investorů tento týden směřují na středeční výsledek zasedání Fedu.

V Británii se bude sledovat rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, zda skotský odvolací soud minulý týden správně rozhodl o nezákonnosti předchozího přerušení schůze parlamentu Borisem Johnsonem. 

Výrobní aktivita v USA klesá

Newyorský Fed index výrobní aktivity se v září snížil pod odhady, ale udržel se v mírném plusu. Složka očekávaných investic  klesla na nejnižší úroveň od roku 2016.

Boris Johnson včera poobědval se šéfem komise J. Junckerem. Shodlli se pouze na tom, že jednání je třeba zintenzivnit. Následně byla zrušena tisková konference lucemburským premiérem Xavierem Bettelem.

Cena ropy Brent po víkendových útocích v Saudské Arábii zůstává na vyšších úrovních poblíž 68 USD/ barel.

Středoevropské trhy budou sledovat globální vývoj

Dnešní kalendář ve střední Evropě je prázdný, takže hýbat trhem zde bude vnější sentiment. A v tom hraje tento týden prim očekávání na středeční zasedání amerického Fedu.

Ceny v českém průmyslu dál rostou

Středoevropské měny včera mírně oslabovaly. Včera zveřejněná data mnoho důvodů k výraznějším změnám neposkytla. Průmyslové ceny v ČR dle nově zveřejněných dat vykázaly v srpnu růst desetinu nad odhady, ale naopak zemědělské ceny vykázaly výrazný pokles. Blíže viz zde http://bit.ly/2kNfH22. Spotřebitelské ceny v Polsku v srpnu v souladu s odhady vzrostly meziměsíčně o 0,2 %. Meziroční míra inflace setrvala beze změny na 2,2 %, když trh čekal mírné zpomalení.

Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení