Únorová platební bilance není pro devizové obchodníky tématem

13.04.2021 10:48:49

Přebytek na běžném účtu tuzemské platební bilance za únor mírně zaostal za tržním očekáváním ve výši 28,4 mld. Kč, když vykázal 24,3 mld. Kč. Oproti loňskému únoru tak byl zhruba o 10,5 mld. Kč nižší.

Tradičně pozitivně přispívá bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami, když v letošním únoru činila 33,3 mld. Kč, meziročně zhruba o 10 mld. níže. Důvody stojí výlučně na straně služeb, kde příjmová strana trpí proti pandemickými opatřeními a absencí zahraničních turistů.

Bilance prvotních důchodů končila druhý měsíc v řadě v aktivu. Samozřejmě, že jsou prvotní důchody i nadále zatěžovány repatriací zisků k zahraničním vlastníkům firem, oproti loňsku jsou ale objemy nižší.

Na finančním účtu byl za únor vykázán odliv do zahraničí ve výši 8,7 mld. Kč, když nepatrných 0,4 mld. Kč v čistém odteklo do zahraniční ve formě přímých zahraničních investic. Na straně reinvestovaného zisku bylo vykázáno 6,2 mld. Kč. Významný příliv byl zaznamenán na straně portfoliových investic (v čistém vyjádření 60,5 mld. Kč), kde se projevil zejména zájem zahraničních investorů o tuzemské státní a bankovní dluhopisy. Významný byl během února i nárůst devizových rezerv (o 32,4 mld. Kč). Eura ČNB nakoupila v rámci transakcí pro své klienty.

Vnější bilance české ekonomiky z pohledu kurzu koruny riziko nepředstavuje. I pro letošní rok předpokládáme více než solidní přebytek na běžném účtu platební bilance na zhruba stejné relativní úrovni 3,3 % HDP, tedy jako v roce 2020. Samotná únorová data nejsou pro devizové obchodníky důvodem nějakým způsobem reagovat.

Autor: Jan Vejmělek