ECB začne připravovat trhy na snížení sazeb

22.07.2019 8:16:56

Hrubý domácí ve Spojených státech za Q2 zřejmě neoslní vysokým tempem růstu, potěšit by ale měla jeho struktura. Obavy ze zpomalování globální poptávky, výrazné otočení politiky americké centrální banky i recese v německém průmyslu pravděpodobně donutí ECB, aby trhy začala připravovat na zářijové mírné snížení úrokových sazeb. Předstihové indikátory v eurozóně výrazného zlepšení zřejmě nedoznají, a to ani německý IFO index ani indexy PMI.

Zveřejněná data mohou zredukovat očekávání snižování sazeb

Americký HDP za Q2 vykáže růst o 1,5 % q/q anualizovaně po 3,1 % v Q1. Struktura růstu by však tentokrát měla být mnohem zdravější. Otěže by od tvorby zásob a zahraničního obchodu měla převzít soukromá spotřeba. Očekávání ohledně rozsahu snižování úrokových sazeb by mohl ovlivnit jádrový deflátor osobní spotřeby, který se v Q2 zřejmě dostal přes 2% inflační cíl Fedu. ECB se tento čtvrtek bude snažit nezklamat finanční trhy a naznačí, že mírné snížení sazeb může přijít už v září. K výraznějším krokům však budou ECB chybět makroekonomické fundamenty. Arzenál zbraní má také již značně vyčerpaný, a tak si podle našeho názoru bude šetřit munici na příští rok, kdy podle nás v USA začne recese.

Maďarská centrální banka si vybere oddechový čas

Červencové zasedání maďarské centrální banky bude zřejmě patřit k těm méně zajímavým. Novou inflační zprávu centrální banka diskutovala minulý měsíc. Při té příležitosti o 100 mld. HUF zredukovala svůj program FX swapů, přičemž oznámila, že k dalším krokům hodlá přistupovat obezřetně. Změn v její měnové politice se tedy tentokrát nedočkáme. Podnikatelská důvěra v českou ekonomiku v posledních měsících klesá. V červnu se dostala na nejnižší úroveň od roku 2015. Podnikatelé se obávají nižší zahraniční poptávky i poklesu objemu výroby. Naopak důvěra ve stavebnictví stále stoupá, což vzhledem k vysoké poptávce po stavebních pracích není překvapivé. Tento týden se dozvíme, jak si ukazatele důvěry vedly v červenci.

Zaostřeno na dnešek

Ekonomická aktivita v USA se zlepšuje

Ve Spojených státech nás dnes nás čeká další z předstihových indikátorů mapující ekonomickou aktivitu, tentokrát z okolí Chicaga. Předstihové indikátory mají poslední dobou tendenci pozitivně překvapovat. Minulý týden to byla průmyslová aktivita z okolí New Yorku i průzkum aktivity filadelfského Fedu. Dnes zveřejněný ukazatel by tak mohl být další v řadě.

Z pátečního obchodování vyšel jako vítěz dolar

Z páteční seance vytěžil americký dolar. Ten vůči euru posílil o 0,5 % a dostal se na úroveň 1,123 USD/EUR. K ziskům mu napomohlo vysvětlení prezidenta newyorského Fedu, že jeho zmínka o nutnosti rychlé reakce Fedu na změnu ekonomických podmínek se nevztahovala k současné situaci ale k jeho akademickému výzkumu. Optimismus zřejmě vzbudilo i telefonické spojení čínského a amerického týmu vyjednávačů kolem obchodních válek, které bylo druhé od červnového summitu G20.

Minulý týden si regionální měny připisovaly zisky 

Závěr minulého týdne strávila koruna v dvouhaléřovém pásmu 25,54–25,56 CZK/EUR. Kalendář domácích událostí byl prázdný, zajímavé impulzy tentokrát nepřišly ani ze zahraničí. Domácí měna tak ve srovnání s předchozím dnem zůstala beze změny. Týdenní srovnání pro ni dopadlo o něco lépe, když posílila o 0,5 %. O něco menší zisky si připsaly i ostatní regionální měny. Polský zlotý během týdne posílil o 0,3 % na 4,258 PLN/EUR, maďarský forint o 0,1 % na 325,5 HUF/EUR.   

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení