Čínská ekonomika vloni vzrostla o 8,1 %

17.01.2022 16:46:33

Výkon čínské ekonomiky ke konci loňského roku pozitivně překvapil, její další vývoj je však nadále spojen s riziky spíše pozvolnějšího růstu. Tamní HDP vzrostl mezičtvrtletně o 1,6 %, zatímco analytici očekávali v průměru 1,2 %. Směrem vzhůru byl navíc revidován údaj za třetí čtvrtletí, a to z mezičtvrtletního růstu o 0,2 % na 0,7 %. V meziročním vyjádření však vlivem vyšší srovnávací základny čínská ekonomika zpomalila z 4,9 % na 4,0 %. Za celý loňský rok pak zaznamenala nárůst o 8,1 % poté, co v roce 2020 v důsledku koronavirové pandemie její růstové tempo kleslo pouze na 2,2 %. Pozitivně překvapil také vývoj v oblasti tamního výrobního sektoru. Růst průmyslové produkce totiž v prosinci zrychlil z 3,8 % na 4,3 %, když se čekalo nepatrné zpomalení na 3,7 %. Jedná se tak pravděpodobně o další indikaci toho, že ke konci roku 2021 již došlo k částečnému zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích. Za očekáváním na druhou stranu v prosinci výrazně zaostal vývoj maloobchodních tržeb. Jejich meziroční růst zpomalil z 3,9 % na 1,7 %, když se čekal více než dvojnásobek. Slabost domácí poptávky je spojena především s nulovou tolerancí čínské vlády vůči výskytu onemocnění covid, což s sebou velmi často přináší silná restriktivní omezení. Negativně na výkon čínské ekonomiky působila také slabost tamního realitního sektoru, která je důsledkem jeho přetrvávajících finančních problémů. V letošním roce očekáváme růst čínské ekonomiky o 4,8 %, rizikem ve směru nižšího růstu je však šíření varianty omikron. Její výkon by ale na druhou stranu měl být podpořen uvolněnou měnovou a fiskální politikou. To potvrzuje i snížení úrokových sazeb čínskou centrální bankou, ke kterému došlo krátce před zveřejněním dat HDP.

Růst cen průmyslových výrobců v tuzemsku nečekaně zvolnil. V meziročním vyjádření v prosinci dosáhl 13,2 % po předchozích 13,5 %. Analytici přitom čekali další nárůst na 13,9 %. Meziměsíčně výrobní ceny dokonce o jednu desetinu klesly, což z velké části souviselo s poklesem ceny surové ropy. Ta se po většinu listopadu obchodovala nad 80 USD za barel, zatímco v prosinci oscilovala kolem 75 USD (její pokles byl však pouze dočasný, když se aktuálně její cena nachází nad 85 USD). Klesly však i ceny v odvětví dopravních prostředků (meziměsíčně o 0,4 %) a v odvětví počítačů, elektronických a optických přístrojů (o 0,2 %). I zde již může jít o indikaci lépe fungujících dodavatelských řetězců. Výrazný meziměsíční nárůst na druhou stranu zaznamenaly ceny zemědělských výrobců, které se oproti listopadu zvýšily v průměru o 3,7 %. Vyšší dynamika cen v zemědělském sektoru je zároveň rizikem vyšších spotřebitelských cen potravin v letošním roce. Více jsme o vývoji cen v primárních cenových okruzích psali zde https://bit.ly/3FyszMU.

Koruna částečně korigovala páteční oslabení. V průběhu dneška posílila vůči euru o přibližně 0,2 % a obchodovala se poblíž 24,45 CZK/EUR. Posílení v obdobném rozsahu zaznamenal také polský zlotý a maďarský forint. Euro během dopoledne oproti americkému dolaru nepatrně posilovalo. Odpoledne však došlo ke korekci a evropskou seanci uzavírá poblíž pátečních hodnot. Akciové trhy se v průběhu evropského obchodování nacházely v zelených číslech.

Autor: Martin Gürtler