Tempo růstu cen výrobců v USA zrychluje

09.04.2021 15:24:00

Zatímco včera zveřejněné průmyslové objednávky v Německu za únor naplnily očekáváný růst, dnes zveřejněný výsledek průmyslové výroby za odhady silně zaostal, když propadl meziměsíčně o 1,6 %, zatímco se čekal vzestup v podobném rozsahu. Meziroční pokles průmyslové výroby tak prohloubil svůj propad na 6,4 % z předchozího snížení o 4,0 %. Takový vývoj je v ostrém kontrastu s předstihovými indikátory, které rostou na rekordy. Na vině jsou chybějící komponenty do výroby a související protipandemická opatření, která navíc komplikují zahraniční obchod. Obdobně negativní překvapení včera ukázala i zveřejněná data za český průmysl. Výsledek jen dokládá, s jak vysokou nejistotou se odhady stále potýkají.

Průmyslové ceny v USA v březnu meziměsíčně vzrostly o 1,0 % a meziroční tempo zrychlilo na 4,2 % oproti předchozím 2,8 %. Jde o výrazné překvapení směrem vzhůru. Finanční trh počítal s meziměsíčním zdražením na straně výrobců o 0,5 % a s meziročním tempem na 3,8 %. Zajímavé je, že překvapení se odehrálo v jádrové složce, která přidala 0,7 % m/m a 3,1 % y/y. Údaj by tak dále mohl přiživit obavy z většího zvýšení inflace, což by bylo negativní pro akcie. Akciové trhy se dnes pohybují smíšeně. Dolar oproti euru dnes mírně posílil a přerušil tak sérii posilování tohoto týdne.

Česká koruna dnes oslabila z ranních 25,82 až k 26,01 CZK/EUR a později část ztrát zkorigovala. Polský zlotý a maďarský forint naopak posilovaly, nicméně po zveřejnění amerických cen výrobců své zisky zkorigovaly. Proti dalšímu posílení koruny dnes působí mírně posilující dolar proti euru, ale otázkou je také, jak investoři vnímají domácí politicko-epidemickou situaci. 
Autor: Michal Brožka