Dnes Fed sazby zvýší, ale trhy čekají co dál

13. 6. 2018 8:55:00

Hlavní události

Miloš Zeman se sejde s Danielem Benešem a Andrejem Babišem ohledně budoucnosti české energetiky.

Centrální banka přitvrzuje v oblasti poskytování úvěrů domácnostem.

Evropské akcie budou na začátku seance hledat směr.

Před klíčovým zasedáním Fedu budou zveřejněny americké ceny průmyslových výrobců. V eurozóně nas čeká průmyslová výroba. 

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh si včera za podprůměrné aktivity mírně polepšil, když index S&P 500 vzrostl o 0,2 %. Nejvyšší růst zaznamenaly utility, které vyskočily o 1,3 %. Naproti tomu nejztrátovějším sektorem se staly energetické tituly s poklesem o tři čtvrtě procenta.

Většina indexů asijsko-pacifického regionu oslabovala. Nejhlubší ztráty jsou patrné u akcií obchodovaných v Singapuru, jejichž index v závěru obchodování klesá o zhruba jedno procento. V červeném se nacházejí i čínské, australské nebo malajsijské akcie. Výjimkou jsou japonské tituly, které díky slábnoucímu jenu uzavřely o 0,4 % výše. Podobných zisků dosahují i indické akcie.

Dnešní událostí je zasedání americké centrální banky. Ta by měla zvýšit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, s čímž trhy počítají se 100% pravděpodobností. Podstatnější však bude, zda se nezmění očekávání ohledně dalšího zpřísňování měnové politiky v druhé polovině roku. Pokud by šéf Fedu Jerome Powell naznačil, že by mohlo přijít ještě dvojí zvýšení sazeb po 25 bb, bylo by to pro trhy novým signálem, na který by reagovaly rostoucími výnosy a výprodeji na akciových trzích.   

ČEZ

Zítra se uskuteční schůzka prezidenta Miloše Zemana s šéfem ČEZ Danielem Benešem a premiérem v demisi Andrejem Babišem. Tématem diskuze by měla být transformace společnosti. Dle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale hlava státu údajně není zastáncem této změny.

Nadále se domníváme, že pokud vláda chce stavět nový jaderný reaktor, bude k jeho financování zapotřebí zamýšlená transformace v případě, že stát nebude chtít poskytnout garanci výkupních cen. Závěrem zítřejšího jednání by však nemělo být žádné oficiální stanovisko k budoucnosti společnosti.

Bankovní sektor

Přísnější regulace je jedno z hlavních rizik pro bankovní sektor. ČNB včera v rámci své prezentace o finanční stabilitě tuzemského bankovního sektoru představila řadu opatření, kterými chce zpřísnit především fungování hypotéčního trhu. Hlavními ukazateli je poměr měsíční splátky vůči čistému měsíčnímu příjmu v maximální výši 45 % a výše celkového dluhu by měla být nižší než 9násobek ročního čistého příjmu. Pravidla se budou aplikovat od října na nově poskutnuté úvěry. U 5 % úvěrů mohou banky udělat výjimku a poskytnout úvěr i uchazečům, kteří dané limity nesplňují. Kromě toho pak dále zvýšila výši proticyklické rezervy na 1,5 % s platností od července příštího roku.

Představená opatření jsou nepatrně mírnější oproti původním návrhům, kdy se počítalo s poměry 40 %, respektive 8násobkem.

Autor: Miroslav Frayer

Plný text ke stažení