Za oslabením středoevropských měn v uplynulém týdnu stojí pokles cen ropy

23.06.2017 16:14:00

Středoevropské měny se v uplynulém týdnu vydaly ke slabším hodnotám. Ztrácely zejména v úterý a za jejich oslabením stála klesající cena ropy. Ta v první řadě podrazila nohy ruskému rublu, který v průběhu týdne proti euru ztratil přibližně 3,2 %. To na trhu zapříčinilo odklon od rizikových aktiv, mezi které investoři počítají i měny rozvíjejících se trhů (včetně koruny). Cena severomořské ropy Brent se v druhé polovině týden stabilizovala kolem 45,3 dolarů za barel.  Česká měna v průběhu týdne ztratila přibližně 0,4 % a její kurz se v pátek pohybuje blízko hladiny 26,27 CZK/EUR. Polský zlotý od ztrát neuchránila ani solidní data z domácí ekonomiky a polská měna se propadla o více jak půl procenta na 4,233 PLN/EUR. O něco méně oslabil maďarský forint, který ztratil přibližně 0,4 % na 309,1 HUF/EUR, i když centrální banka v úterý vyslala holubičí signál. Snížila totiž limit pro vstup do depozitní facility z 500 mld. HUF na 300 mld. HUF a navíc revidovala svou inflační prognózu směrem dolů.

PMI z eurozóny zvolnily, ale stále přinášejí optimismus

Začátek uplynulého týdne byl ve znamení prázdného kalendáře ekonomických dat. Data kompenzovaly politické události a vystoupení amerických centrálních bankéřů. Zahájeno bylo jednání o brexitu, kde byly ustaveny pracovní skupiny a domluvena pravidla schůzek. Hnutí prezidenta Macrona En Marche! vyhrálo víkendové parlamentní volby a prezident provedl změny ve svém kabinetu. Američtí centrální bankéři ukázali, že v rámci FOMC panují ohledně dalšího utahování měnové politiky velmi rozdílné názory. Zatímco Ch. Evans z chicagského Fedu se obává pomalého cenového růstu a s dalším zvyšováním sazeb by byl opatrný, E. Rosengren z bostonského Fedu vidí v nízkých tržních sazbách rizika pro finanční stabilitu.

Data zveřejněná ke konci týdne ukázala, že spotřebitelská důvěra v eurozóně roste, když se její indikátor měřený Evropskou komisí dostal na své více než desetileté maximum. Nicméně předstihové indikátory PMI za eurozónu zaznamenaly zhoršení. Přesto se stále pohybují na úrovních, které slibují slušný ekonomický růst. Samotné PMI jsou nyní podle nás v souladu s růstem ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,6 % q/q. I to je však příliš optimistický pohled. Ekonomové SG odhadují, že zahrneme-li všechny ekonomické údaje, hospodářská dynamika eurozóny dosahuje ve druhém kvartále pouze 0,4 %. 

Euro mělo v první polovině týdne tendenci proti dolaru oslabovat, když dostalo z pondělních 1,120 USD/EUR na 1,112 USD/EUR v úterý. Ve zbytku týdne však své ztráty korigovalo a na jeho konci se obchoduje za 1,118 USD/EUR.

ČNB příští týden naznačí, že sazby v létě ještě zvedat nebude

Domácí indikátory důvěry zveřejněné v pondělí by měly potvrdit současnou velmi dobrou ekonomickou situaci v Česku. Velmi dobrý ekonomický růst se z prvního čtvrtletí přelil i do druhého kvartálu. Silná by měla zůstat zejména důvěra spotřebitelů, protože domácnosti těží z rekordně nízké míry nezaměstnanosti, se kterou souvisí i strmý růst mezd.  

Na svém čtvrtečním měnově politickém zasedání se Bankovní rada podle nás vymezí proti současné prognóze, která indikuje, že centrální banka bude zvyšovat sazby ve třetím čtvrtletí letošního roku. Naznačila to nedávná vyjádření centrálních bankéřů, která shodně sdělují, že ČNB bude raději déle držet sazby nízko, než aby zvyšovala sazby předčasně a posléze byla nucena své rozhodnutí korigovat. Posilující kurz koruny zatím dělá dost práce za centrální banku, když koruna od konce intervencí posílila o přibližně 2,9 %, což zhruba odpovídá utažení měnových podmínek jako zvýšení sazeb na 0,75 %. Prudší posílení koruny představuje riziko nadměrného zpřísnění měnových podmínek. Bankovní rada vezme podle nás tato rizika v potaz a odsune první zvýšení sazeb až do posledního čtvrtletí roku.  

Finální statistiky českého HDP zveřejněné v pátek by měly potvrdit skvělý vstup ekonomiky do letošního roku. Sektorové účty by zase měly ukázat, že stále více z vytvořeného produktu je rozdělováno směrem k zaměstnancům, a to na úkor zisků. To naznačila i čísla o mzdovém růstu, která za první čtvrtletí vykázala velmi silnou dynamiku.

Autor: Viktor Zeisel