Páteční obchodování na akciových trzích bylo prázdninové

14. 7. 2017 16:58:00

Evropský index Stoxx 600 dnes prakticky žádných změn nedoznal. Na jedné straně klesaly finanční tituly (-0,7 %), na druhé se dařilo realitním developerům a energetickým firmám (+0,8 %). V rámci podsektorů bylo jedno z nejztrátovějších stavebnictví, kde akcie reagovaly na zprávy švédské firmy Skanska o odpisech ve Spojených státech a Velké Británii, které budou zaúčtovány v kvartálních výsledcích. Akcie stavebníka padají o 6,5 %. Od začátku týdne si celoevropský index polepšil o 1,6 %.

Americký trh na počátku poslední seance tohoto týdne přidává 0,2 %. Zveřejněné makroekonomické ukazatele ukázaly na nižší inflaci a slabší maloobchodní tržby, což zvýšilo dále spekulace, že Fed nebude se zvyšováním sazeb pospíchat. To tak mohlo paradoxně hrát do karet akciovým trhům. Výnosy státních dluhopisů poklesly, z čehož těžili realitní developeři nebo utility. I zde jsou největším propadlíkem akcie finančních domů (-1,0 %). V celém týdnu míří index S&P 500 k zisku na úrovni 1,1 %.

Pražský parket dnes zakončil v červené nule. Vybírání zisků jsme zaznamenali u textilky Pegas, která dnes přišla o 1,3 %. Naproti tomu nejvyšším ziskem se dnes blýskla Moneta, která akcionářům vydělala 1,1 %. Přes jedno procento se přehoupla i likérka Stock Spirits, která tak umazala část svých týdenních ztrát. Index PX si v tomto týdnu polepšil o 0,8 % a udržel se tak o půl bodu nad hranicí 1000 bodů. Nejúspěšnějším titulem byly akcie mediální skupiny CME, které vzrostly o 3,3 %, naopak s téměř 4% ztrátou uzavřely týden akcie Stock Spirits.  

Autor: Miroslav Frayer