Spotřebitelská poptávka v tuzemsku na začátku roku zpomalila
13.03.2025 8:04:46Tuzemská data maloobchodních tržeb za leden by měla ukázat na pokles spotřebitelské poptávky. Zhoršení spotřebitelské nálady od začátku roku představuje riziko pro obnovování spotřebitelské poptávky. Průmyslová produkce v eurozóně se nadále nedokáže vymanit z útlumu, a to potvrdí i dnešní lednová produkční data. Americké ceny průmyslových výrobců podle nás v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a 0,3 % m/m v případě jádrových cen. Podílet na tom (celkový PPI) by se měly primárně ceny energií a ceny v potravinářství.
Průmyslová výroba v eurozóně zůstává pod tlakem.
Spotřebitelská poptávka v tuzemsku po silném prosinci podle nás v lednu mírně korigovala. Očekáváme, že maloobchodní tržby bez aut meziměsíčně klesly o 0,4 % po silném nárůstu o 1,2 % v prosinci. Meziměsíčně nižší prodej aut by měl znamenat pokles celkových tržeb v maloobchodě o 0,4 % m/m. V meziročním vyjádření byly podle nás v únoru tržby bez aut vyšší o 3,1 % a +2,0 % y/y v případě celkových tržeb. Oslabení spotřebitelského sentimentu na začátku roku vytváří pochybnosti ohledně posílení růstu spotřebitelské poptávky. Spotřebitelská důvěra v únoru klesla pod svůj dlouhodobý průměr na roční minimum. Zvýšená nejistota by se mohla odrazit ve vyšších úsporách a omezit tak spotřebu domácností, která by letos měla být hlavním hybatelem růstu domácí ekonomiky. Pomoct by k tomu mělo postupné obnovování kupní síly domácností. Nadměrné inflační tlaky z titulu zvyšující se spotřebitelské poptávky ale vzhledem k její stále relativně nízké úrovni nečekáme.
Do mozaiky inflačních tlaků v USA přispějí ceny průmyslových výrobců (PPI). Meziměsíčně podle nás v únoru vzrostly stejným tempem jako v lednu (+0,4 %). Jádrový PPI by měl vzrůst o 0,3 % m/m. Na celkovém PPI by se měl podepsat růst cen energií a také ve vstupech v potravinářství, kde je tlak zvláště silný kvůli ptačí chřipce. Růst cen v oblasti dopravy a skladování v rámci jádrového PPI v únoru pravděpodobně zvolnil, když v předešlých měsících byl zvýšený, což mohlo reflektovat předzásobování před americkými cly.
Průmyslová produkce v eurozóně za únor pravděpodobně stagnovala po poklesu o 1,1 % v prosinci. V meziročním vyjádření by měla být nižší o 1,6 %. Předstihové indikátory sentimentu zároveň nadále ukazují útlum v průmyslu, byť ne tak výrazný jako v předešlých čtvrtletích. Politická nejistota a zmatky kolem tarifů pravděpodobně negativně ovlivní úroveň výroby. Vyšší výdaje evropských zemí na obranu by ovšem nabídly impuls pro zvýšení výroby ve střednědobém horizontu.
Americká inflace v únoru rázně zpomalila.
Včerejší data z tuzemské reálné ekonomiky ukázala na pokles výrobní činnosti na začátku letošního roku. Průmyslová produkce po výrazném prosincovém nárůstu o 1,9 % m/m v lednu mírně klesla o 0,3 %. Výroba ve zpracovatelském průmyslu klesla výrazněji o 0,8 % m/m. Situace v průmyslu celkově zůstává utlumená primárně vlivem nedostatečné poptávky a rychlý obrat k lepšímu se zdá nepravděpodobný. Průmysl navíc zůstává pod tlakem hrozby obchodních válek a převládající nejistoty. Stavební výroba v lednu meziměsíčně sice klesla o 1,2 %, v meziročním vyjádření ale byla vyšší o 8,2 %. Stavebnictví by letos k vyšší aktivitě měly pomoct nižší úrokové sazby a s tím spojená vyšší investiční aktivita. Pozitivní vliv by měly mít i plánované investice do dopravní infrastruktury. Více jsme psali zde: https://bit.ly/IndJan25CZ.
Americká inflace v únoru razantně zpomalila ze zvýšeného tempa v lednu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % (vs 0,5 % v lednu), zatímco konsensus trhu byl o desetinu vyšší na 0,3 %. To samé platilo pro jádrovou inflaci, která dosáhla +0,2 % m/m. Inflace v USA tak v únoru zpomalila na 2,8 % y/y z 2,9 % v lednu a ta jádrová z 3,3 % y/y na 3,1 %. Příznivou zprávou je především zpomalení růstu cen bydlení. Po lednovém nárůstu o 0,4 % m/m došlo v únoru ke zpomalení těsně pod 0,3 %. Nižší než očekáváná únorová inflace nicméně jen stěží dokázala zcela rozptýlit obavy o tamní ekonomiku, které i v návaznosti na dopady cel v posledních týdnech narostly. Zároveň to příliš mnoho nemění ani na očekáváném pokračování stability úrokových sazeb na zasedání Fedu v příštím týdnu. Současně trh zaceňuje snížení sazeb v úhrnu o zhruba 70 bb v letošním roce, my se přitom přikláníme jen ke dvěma „cutům“. Stejný scénář pravděpodobně setrvá i v tzv. dot-plotu, který bude aktualizován na zasedání v příštím týdnu.
Příznivý údaj inflace v USA byl jen velmi malou náplastí pro investory obávající se o americkou ekonomiku. Mimo makroekonomická data ale trhy dominovala jakákoliv vyjádření ohledně cel a války na Ukrajině. Dolarové úrokové sazby během včerejšího dne rostly o 2-5 bb dle splatnosti. Eurové a korunové sazby měly tendenci naopak mírně klesat. Americký dolar po volatilní seanci zůstal kolem úrovně 1,09 USD/EUR. Česká koruna zůstala poblíž úrovně 25 CZK/EUR. Impuls pro obchodování nedodala ani vyjádření viceguvernérky E. Zamrazilové, která podle jejích slov letos stále vidí prostor pro dvojí snížení úrokových sazeb ČNB. Definitivně tak nezavírá dveře pro snížení sazeb v březnu, byť členové bankovní rady nadále vyzývají k opatrnosti.