Akciové trhy v tomto týdnu slušně rostly

09.10.2020 16:47:29

Americký president se rychlostí blesku vypořádal s populárním chřipkovým onemocněním a dodal tím na trhy nový život. Hned na začátku týdne vymazaly indexy ztráty konce minulého týdne, kdy se o jeho nemoci dozvěděl svět. Jedinou kaňkou tohoto týdne bylo úterý, kdy Trump prostřednictvím svého oblíbeného komunikačního kanálu (Twtr) oznámil, že končí vyjednávání o státní pomoci ekonomice a vše schválí, jakmile se stane presidentem. Později nicméně své vyjádření mírnil.

Ve finále to vypadá tak, že úterý bylo jediným ztrátovým dnem. I v pátek otvírají americké indexy přesvědčivě v plusu a za celý týden by se mohly zhodnotit o cca +3 %.

V Evropě (měřeno indexem STOXX Europe 600) to bylo podobné. Krátce před koncem dnešního obchodování index posiluje a za celý týden by mohl investory potěšit +2,0% růstem.

 

 

Pražská burza 

 

Tento týden zaznamená pražská burza první růstový týden po předchozích pěti ztrátových týdnech. Pražská burza tento týden nedosáhne podobných výsledků jako výše zmíněné indexy. Na rozdíl od ostatních v pátek klesala (-0,2 %), ale stejně si za celý týden připíše růst o +1,7 %.

Ostatní dny byly více méně v souladu s obchodováním na ostatních trzích. Páteční pokles je pravděpodobně dán náladou plynoucí z dalších zpřísňování restriktivních opatření.

Tento týden byl chudý na podstatné korporátní zprávy. S jedinou výjimkou. Evropská komise schválila fúzi CME a PPF. Akcie CME skokově vyrostly na cenu fúze. Za celý týden připsaly +7,2 %. Smutné je, že čtvrtek byl poslední obchodní den s akciemi CME. Ty po dokončení fúze (oček. 13. 10. 2020) zaniknou a akcionáři dostanou protiplnění ve výši 4,58 USD/akcie (cca 104,8 CZK) . Potom, co se počet jmen na BCPP rozrostl o Českou zbrojovku, přichází o mediální CME.

Většina titulů za týden posílila o několik desetin. Nejlépe na tom v týdenním hodnocení byly finanční instituce, které slušně rostly (KB +2,5 % t/t, EB, +1,9 % t/t, Moneta +2,8 % t/t, VIG +3,3 %). V týdenním hodnocení všechny tituly vzrostly kromě Philip Morris ČR, který mírně oslabil (-0,3 % t/t).

Samotné páteční obchodování bylo smíšené. Oslabovaly finanční instituce a snížily si tak týdenní zisky.

 

 
Autor: Bohumil Trampota