Ekonomika brzdí, inflace nikoliv

03.12.2019 9:46:42

Inflace se sáhne na 3 %. Průmyslová výroba vykáže pokles. Maloobchodní tržby naopak dál porostou i když uberou na tempu. Česká národní banka navzdory vyšší inflaci ponechá úrokové sazby bez změny.

Maloobchodní tržby: Situace českých domácností zůstává stále příznivá. To podporuje další růst maloobchodních tržeb i když přece jen pomalejším tempem s tím, jak se množí zprávy o zpomalování ekonomiky. Registrace aut ukazují na říjen nárůst, nicméně prodej aut rostl již v září, kdy registrace ukazovaly pokles. Říjnový signál nárůstu prodejů automobilů proto nepřeceňujeme. Letošní říjen má oproti loňsku nevýhodu chybějícího pracovního dne, což bude výsledek srážet. Bez prodeje aut čekáme meziroční růst maloobchodních tržeb o 3,5 % a se zahrnutím prodeje aut 2,8 %.

Průmysl:  Nižší počet pracovních dnů bude snižovat celkový výkon i v případě průmyslové výroby. Zde čekáme meziroční pokles o 5,3 %. Nicméně hlavní údaj je očištěný o vliv počtu pracovních dnů a zde by pokles měl činit dle našich odhadů 2,4 %. Na meziměsíční bázi čekáme pokles výroby v říjnu cca 2 %, na který ukazuje propad předstihových indikátorů a vývoj v zahraničí.      

Zahraniční obchod:  Slábnoucí průmyslová výroba se zrcadlí ve zpomalujícím růstu exportu, nicméně dovozní aktivita slábne též a obchodní bilance se tak vyvíjí příznivě. Pro říjen odhadujeme v národní metodice přebytek 14 mld. Kč, což představuje meziroční zlepšení o téměř 15 mld. Kč.

Podíl nezaměstnaných: Ekonomika sice brzdí a některé výrobní firmy snižují počty zaměstnanců, ale trh práce zůstává velmi utažený. Pozvolný, cyklický nárůst míry nezaměstnanosti čekáme až v příštím roce. Pro listopad odhadujeme setrvání míry nezaměstnanosti na 2,6 % a v dalších měsících nárůst nad 3 % vlivem nástupu zimy.

Spotřebitelské ceny: Nárůst cen potravin a energií při dalším nárůstu jádrových složek inflace bude jen částečně kompenzován sezónním poklesem cen dovolených a zlevněním u čerpacích stanic. Meziměsíčně tak čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 %, což by mělo zvednout meziroční míru inflace na 3,0 %.

ČNB: Pro ČNB znamená inflace na horní hranici tolerančního pásma větší nutnost vysvětlování své politiky. Nicméně v situaci, kdy ekonomika zjevně zpomaluje a vnější nejistoty i přes jejich jisté snížení zůstávají vysoké, by vyšší aktuální inflace neměla výrazně povzbudit chuť na zvyšování úrokových sazeb. Od prosincového zasedání ČNB tedy změnu v nastavení měnové politiky nečekáme.
Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení