Ekonomika roste zatímco inflace by měla zpomalovat

31.07.2020 14:43:39

Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu srpna by měla potvrdit, že expanze průmyslu a maloobchodních tržeb pokračovala. Bilance zahraničního obchodu rovněž pravděpodobně doznala zlepšení. Inflace by na druhou stranu měla zpomalovat z vyššího tempa za přispění nižších cen potravin. ČNB na příštím měnověpoltickém zasedání na začátku srpna ponechá nastavení měnové politiky beze změny.

Maloobchodní tržby: Za červen čekáme další zlepšení v maloobchodu  v meziměsíčním vyjádření. Registrace aut se v červnu zvýšily o 28,6 % meziměsíčně a jsou „jen“ -5,2 % v záporu meziročně. Od prodejů aut tak čekáme meziměsíční růst kolem 20 % m/m. Indikátory sentimentu a údaje z karetních transakcí navíc ukazují na růst maloobchodu bez zahrnutí motoristického segmentu o 1,6 % meziměsíčně, což by znamenalo meziroční růst o 3,7 %.

Průmysl a zahraniční obchod: Zlepšující se index PMI a také sentiment mezi průmyslovými výrobci ukazují na pokračující expanzi českého průmyslu. Výroba automobilů v červnu meziměsíčně vzrostla o 32,6 % (-17,2 % meziročně). Současně již zveřejněný výsledek průmyslu v Polsku, který s českou výrobou koreluje vykázal solidní expanzi. Čekáme proto také slušnou meziměsíční expanzi českého průmyslu za červen. V meziročním vyjádření nicméně průmyslová výroba pravděpodobně stále byla ve dvouciferném mínusu. Oživení průmyslu by mělo zlepšit obchodní bilanci.

Zasedání ČNB: Česká národní banka bude i nadále považovat současné uvolnění měnové politiky za dostatečné a na srpnovém zasedání ponechá úrokové sazby beze změny. Důvodem pro to bude i inflace nad horní hranou tolerančního pásma. Ta pravděpodobně povede i k odsunutí debaty o možném zavedení nekonvenčních nástrojů. Výhled vývoje ekonomiky je však stále nejistý a inflace v dalších měsících pravděpodobně významně zpomalí. Úrokové sazby tak podle nás zůstanou na současných úrovních až do konce roku 2021. Rizika jsou navíc mírně vychýlena ve směru potřeby dalšího uvolnění měnové politiky, to by však již muselo být realizováno prostřednictvím nekonvenčních nástrojů. My se stále domníváme, že tím nejpravděpodobnějším by v tomto případě byl již odzkoušený kurzový závazek.

Podíl nezaměstnaných: Podle posledních dostupných údajů k 29. červenci činil podle Ministerstva práce a sociálních věcí podíl uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce 3,81 %. Byl tak o zhruba desetinu vyšší než v červnu. V posledních dvou červencových dnech již podle nás k dalšímu výraznějšímu zvýšení nedojde, a proto očekáváme, že hodnota za celý červenec setrvá na 3,8 %. Přes další nepatrný nárůst tak česká nezaměstnanost zůstává i nadále nízká. K tomu přispívá i vládní program Antivirus, který pomáhá firmám uhradit část mzdových nákladů a ty tak prozatím nemusely přistoupit k významnému rušení pracovních míst. To, zdali s koncem letních prázdnin skončí i program Antivirus nebo bude prodloužen, tak bude důležitý faktor dalšího vývoje nezaměstnanosti. I tak lze však čekat, že nezaměstnanost bude v dalších měsících pokračovat v růstu, jde jen o to, v jak moc svižném tempu.

Spotřebitelské ceny: V minulých měsících inflace překvapila oproti očekáváním mírně vyšším růstem. V červenci stále nízké ceny u čerpacích stanic rostly a tlačily tak inflaci výš. Ceny potravin naopak zřejmě klesly a působily ve směru nižší inflace. Jádrové ceny pravděpodobně pokračovaly v růstu ovšem pomalejším tempem. Ceny tabáku by dál měly mírně růst stále v opožděné reakci na předchozí zvýšení spotřební daně. V celku tak čekáme meziměsíční stagnaci spotřebitelských cen a zpomalení jejich meziročního růstu na 3,0 %.
Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení