S aktuálním hodnocením ekonomiky a měnové politiky dnes vystoupí šéf Fedu

23.02.2021 7:14:54

Z pohledu globálních finančních trhů je klíčovou událostí dne vystoupení hlavy americké centrální banky J. Powella v americkém Senátu, kde přednese svou pololetní zprávu. Nelze očekávat nějaké jestřábí vystoupení, naopak bude i nadále vyjadřovat ochotu centrálních bankéřů ekonomiku dlouhodobě podporovat. Kombinace uvolněné měnové politiky a schváleného fiskálního balíčku by se měla odrazit ve vyšší spotřebitelské důvěře. Finální odhad inflace v eurozóně potvrdí předběžná data ukazující na inflační vzestup s nástupem roku 2021. Regionální kalendář přinese tuzemské ceny z primárních okruhů za leden a polskou lednovou inflaci. Dnes také zasedá maďarská centrální banka, změna v nastavení měnové politiky se však nečeká.

Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu vyskočily

Náladu na globálních trzích by dnes ochotou dále podporovat tamní ekonomiku měl podpořit prezident americké centrální banky J. Powell, který se svým pololetním projevem vystoupí v 16:00 našeho času před bankovním výborem amerického Senátu. Kombinace uvolněné měnové politiky a fiskálního impulsu, který může být ještě díky aktivitě prezidenta J. Bidena navýšen, by měla vést k lepší náladě amerických spotřebitelů a růstu spotřebitelské důvěry. Ta ale i tak zůstává hluboko pod pandemickými úrovněmi. To evropské domácnosti příliš nepotěšilo lednové zdražování, jak potvrdí dnešní finální čísla. Předběžné lednové údaje, které dnes budou podle nás potvrzeny, ukázaly na meziroční vzestup spotřebitelských cen o 0,9 %, zatímco v prosinci cenová hladina naopak o 0,3 % klesala. Za lednovým zdražením stojí několik faktorů. Uzavření ekonomik a kamenných obchodů kvůli nepříznivému pandemickému vývoji znemožnilo tradiční povánoční výprodeje. Výrazně do celkového čísla zasáhlo dění v Německu, kde se po dočasném snížení vrátily sazby DPH na původní výši. Do toho došlo ke zvýšení tamní hodinové minimální mzdy (z 9,19 na 9,35 EUR) a zavedení CO2 daně zvyšující ceny energií. Euro by tak podporu na finančních trzích mohlo cítit i dnes.

Díky atraktivnímu úrokovému diferenciálu a pozitivní náladě na globálních trzích by se k posilujícímu trendu mohla vrátit i čeká koruna. Dnes zveřejňovaná data cen z primárních okruhů tradičně nepatří mezi nejsledovanější. Spolu s trhem předpokládáme, že ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly proti prosinci o 0,7 %. Případné pozitivní překvapení v podobě vyšších cenových tlaků by mohlo jenom dále posílit očekávání trhu na zpřísňování měnové politiky, jak s ním počítá aktuální prognóza ČNB (https://bit.ly/36HYk7H). K projednání měnové politiky se dnes sejdou maďarští centrální bankéři. Neočekáváme ale žádnou změnu, úrokové sazby zůstanou beze změny a banka bude pokračovat v nákupech dluhopisů.

Euro podpořil solidní Ifo index

Vstup do nového týdne patřil na globálních trzích k těm klidnějším a platilo to i pro nejobchodovanější měnový pár USD/EUR. Euro pouze mírně posilovalo, když ho podpořila dopolední povzbudivá data z Německa. Ifo index příjemně překvapil jak ve složce hodnocení současných podmínek, tak zejména v očekávání, kde zaznamenal nevyšší hodnotu od loňského října. Stále se ale o zhruba jednu směrodatnou odchylku nachází pod svým dlouhodobým průměrem a je nejnižší ze všech sledovaných německých sentiment indikátorů.

Česká koruna na úvod týdne stagnovala, když se kurz většinu dne držel stabilní nad hladinou 25,90 CZK/EUR, oproti páteční zavírací hodnotě tak byla lehce slabší. Nereflektovala tak nijak zásadně tlaky na oslabování patrné na okolních regionálních měnách, zejména polském zlotém. Naopak v závěru seance měla koruna tendenci pod 25,90 CZKEUR posílit.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení