České domácnosti jsou ve svých výdajích opatrnější

11.01.2019 7:34:27

Tuzemská inflace se již dva měsíce drží přesně na svém cíli. Hlavní zásluhu na tom mají nižší ceny pohonných hmot. Bez toho by inflace byla výše. Stejný obrázek dnes přijde z USA. Celkově spotřebitelské ceny díky levnější ropě v prosinci proti listopadu klesly, jádrová inflace ale zůstává robustní stejně jako u nás. Tuzemskou ekonomiku táhne domácí poptávka. Sektorové účty za Q3 18 potvrdí zvyšující se míru úspor domácností a klesající ziskové marže v korporátním sektoru.

Padající ceny ropy srazily prosincovou inflaci v USA

Spotřebitelské ceny v USA v závěru roku klesly díky nižším cenám ropy. Meziroční dynamika tak výrazně zpomalila pod dvouprocentní úroveň. Jádrová inflace si ale drží meziměsíční dynamiku 0,2 % m/m, což znamená stagnaci meziročního růstu na 2,2 %. Robustní jádrová složka tak je argumentem pro americkou centrální banku, aby pokračovala v utahování měnové politiky.

I francouzský průmysl ztrácí a euro padá

Společné evropské měně se včera vůči dolaru příliš nedařilo. Evropskou seanci přitom kurz zahájil u 1,155 USD/EUR, v průběhu amerického obchodování již byla pod talkem hladina 1,150 USD/EUR. Ta ale nakonec zdolána nebyla, dnes ráno kurz zahajuje bezpečně nad ní. Euru rozhodně nepomohlo zklamání, které přinesl francouzský průmysl, naopak dolar se dočkal podpory v podobě nižšího než očekávaného počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti v prvním lednovém týdnu.

České domácnosti začínají být opatrnější

Finální čísla národních účtů za Q3 18 potvrdí stagnaci meziročního růstu české ekonomiky na 2,4 % y/y. V závěru roku již přepokládáme nepatrné zrychlení. Tahounem je primárně domácí poptávka, spotřebitelská a investorská. Sektorové účty zřejmě odhalí pokračující tvorbu opatrnostních úspor na straně domácností a nadále zintenzivňující tlaky na ziskové marže u korporátního sektoru. A tyto trendy zřejmě přetrvaly i v závěru loňského roku.

Obáváme se, že listopadové maloobchodní tržby nijak nenadchly a zaznamenaly spíše podprůměrný růst, a to i přes jeden pracovní den navíc. Důvodem je především vysoká srovnávací základna z minulého roku, čtvrtý měsíc v řadě ale poklesnou také tržby z prodeje automobilů.

Koruna zpět pod 25,60 CZK/EUR

I když ráno zveřejněná prosincová data překvapila svou nižší hodnotou, na tuzemském devizovém trhu to moc vidět nebylo. Kurzový vývoj byl relativně klidný, patrná byla mírná tendence k posilování směrem k 25,60 CZK/EUR. V průběhu včerejší americké seance nakonec tato hladina padla. Okolní měny v regionu zhodnotily ale ještě o něco více. Obecně podporu středoevropským měnám poskytla silnější pozice eura na globálním trhu a včera ráno zveřejněný rozhovor guvernéra ČNB pro týdeník Ekonom. J. Rusnok očekává pro letošek další zpřísňování měnové politiky a růst sazeb.

Prosincová inflace stagnovala na listopadových 2,0 % y/y, zatímco trh i my jsme očekávali zrychlení cenového růstu. Ještě optimističtější byla ve svém očekávání centrální banka, když ve své listopadové prognóze pro prosinec předpokládala meziroční růst spotřebitelských cen ve výši 2,5 %. Skutečný inflační vývoj tak na první pohled vyznívá protiinflačně. Nicméně pohled do struktury inflace hovoří spíše opačným směrem. Podle propočtů ČNB jádrová inflace zrychlila z listopadových 2,4 % na 2,6 % y/y, což indikuje robustní inflační tlaky z domácí ekonomiky. A v dalších měsících půjde inflace dále nahoru. Podrobnější komentář ke včerejším inflačním datům najdete zde http://bit.ly/2Fmc8aY. I nadále tak předpokládáme, že ČNB letos bude pokračovat v utahování měnové politiky. Další zvýšení sazeb očekáváme na zasedání bankovní rady počátkem února.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení