PMI v eurozóně otáčí kurz

22.05.2020 7:58:42

Předstihové ukazatele z jádra eurozóny ukazují první obrat v postižené ekonomice a často i nad očekávání trhu. Na druhou stranu americký trh práce si každý týden stále připisuje nové žadatele o podporu v nezaměstnanosti v řádu jednotek milionů. Polský průmysl v květnu poklesl o čtvrtinu a tamní maloobchod by měl následovat obdobným tempem. Podle vyjádření jednotlivých členů bankovní rady nemá ČNB rozhodnuto, jaký nekonvenční nástroj preferuje v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek. Koruna pokračuje ve svém tažení, podle nás ale v nejbližších dnech opět oslabí.

Polský maloobchod následuje tamní průmysl

Vojtěch Benda, člen bankovní rady ČNB, v rozhovoru připomněl alternativní scénáře centrální banky, které počítají s druhou vlnou pandemie a hlubším propadem tuzemské ekonomiky. Z jeho pohledu ale dosavadní uvolnění měnových podmínek prozatím stačí. Vyjmenoval také řadu proinflačních faktorů, ale podle jeho slov v tuto chvíli převážejí ty protiinflační. Připomněl také možnost použití nekonvenčních nástrojů v případě zhoršení hospodářské situace, ale v tuto chvíli je rád, že k tomu bankovní rada nemusela přistoupit. Podle něj zejména záporné úrokové sazby nemají v centrální bance podporu. 

Obdobným tónem mluvil i jeho kolega viceguvernér Marek Mora. Podle něj bankovní rada nemá doposud preference mezi nekonvenčními nástroji centrální banky. Společná diskuze bankovní radu teprve čeká, ale předpokládá, že každý člen bankovní rady má své pořadí, v jakém by měla ČNB konat v případě potřeby dalšího uvolnění měnových podmínek. 

Koruna pokračuje ve své spanilé jízdě

PMI v eurozóně za květen zaznamenaly solidní nárůst. Zatímco německý průmysl mírně zklamal, Francie překonala odhady jak v průmyslu, tak i ve službách, které jsou nejvíce postiženy bezpečnostními opatřeními. Celkově se tak předstihové ukazatele v hlavních ekonomikách eurozóny vrátily přibližně na své březnové úrovně, stále ale zůstávají výrazně pod úrovněmi z let 2008 a 2009.

Americký trh práce si připsal za poslední týden dalších 2,4 mil. žadatelů o pomoc v nezaměstnanosti. Celkově tak tamní úřady evidují 25 mil. příjemců podpory. Od přelomu března a dubna, kdy se během jednoho týdne na úřad práce přihlásilo 7 mil. lidí, se přírůstky postupně snižují. I tak ale zůstávají nesrovnatelně vyšší ve srovnání s předchozí historickou zkušeností.

Koruna včera pokračovala ve své jízdě z předchozích dní a v jeho závěru se snažila udržet u úrovně 27,10 za euro. Obdobný trend následují i ostatní měny v regionu, nicméně koruna si připisuje nejvyšší zisky. Stojí za tím silnější euro vůči dolaru a celkový příval optimismu na finančních trzích. Ten pozorujeme celý tento týden poté, co se objevily zprávy o pokroku ve vývoji vakcíny proti nemoci covid-19. V horizontu posledních dvou měsíců se tak jedná již o třetí pokus koruny vymanit se z pásma 27-28 za euro. Nicméně podle našeho názoru, stejně jako v předchozích případech, koruna opět posiluje nad rámec svých fundamentů. Tržní úrokový diferenciál vůči eurovým sazbám se za poslední týden zlepšil jen mírně a korunu tak jen pohání pouze optimismus devizových a akciových trhů. Podle nás se tak koruna v nejbližších dnech vrátí nad úroveň 27,30 za euro.

Autor: František Táborský

Plný text ke stažení