Americká inflace dočasně na vyšších úrovních

13.02.2020 15:29:02

Tuzemská bilance běžného účtu skončila v prosinci v deficitu 14,4 mld. CZK. Za celý uplynulý rok tak skončil vyrovnaný. Pro letošek pak předpokládáme, že slabší zahraniční poptávka a pokračující odliv důvodů a dividend stáhne běžný účet do deficitu 1 % HDP. Celý komentář k http://bit.ly/2uIEKIn.

Americká inflace v lednu zrychlila na 2,5 % y/y včetně její jádrové složky (2,3 %). Jedná se tak o nejvyšší úrovně od října 2018. Příští měsíc by si inflace měla současnou dynamiku udržet, následně však očekáváme její zpomalení. Nízké ceny ropy se začínají podepisovat na cenách pohonných hmot a celém spotřebitelském koši.

Koruna dnes udržela chladnou hlavu a včerejší testování nových úrovní nezopakovala. Oproti včerejšku tak ztrácí 0,16 %. Obdobně se dnes pohyboval i polský zlotý. Maďarský forint po zveřejnění překvapivě vysokého nárůstu inflace na 4,7 % y/y skokově posílil o sedm desetin procenta na současných 337,53 HUF/EUR a na krátko se dostal na nejsilnější hodnoty v tomto týdnu.

Pro zítřek je kalendář nabytý statistikami HDP napříč regionem. Německá ekonomika podle nás v závěru minulého roku poklesla o 0,3 % oproti předchozímu čtvrtletí. Trh očekává mírný růst, nicméně těžko odhadovat do jaké míry jsou v těchto číslech započteny výsledky z koncem minulého týdne. Bohatá nadílka informací nás dnes čeká i na domácím poli. Tuzemská inflace v lednu podle našich odhadů dále rostla na 3,4 % y/y, na druhou stranu domácí ekonomika v závěru roku dále zpomalovala na 1,8 % y/y. Zpomalení by měly ukázat i ostatní země v regionu. Za pozornost stojí také záznam z posledního jednání ČNB, kdy bankovní rada překvapivě rozhodla o zvýšení úrokových sazeb.

Autor: František Táborský