Nálada německých průmyslníků se zlepšuje

25.01.2023 8:10:12

Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný. V Německu bude zveřejněn lednový IFO index, který ukáže na lepšící se náladu německých. V regionu budou publikovány maďarské průměrné hrubé mzdy za listopad, které v meziročním srovnání podle konsensu analytiků si udrží vysokou dynamiku na více než 17 %.     

IFO index ve výhledu za šest měsíců dále stoupne

Německý IFO index podle našeho odhadu stoupne na 90,4 bodu z prosincových 88,6 bodu. Jedná se tak o nejvyšší hodnotu od června loňského roku. Zlepšit by se měla především složka očekávání s tím, jak nižší ceny energií zvýšily naději, že se energetickou krizi podařilo zvládnout a německá ekonomika se vyhne recesi. I tak ale tento indikátor může být v následujících měsících volatilní. K tomu, aby bylo riziko recese definitivně odvráceno, bude třeba nicméně ještě další zlepšení v ukazatelích spotřebitelské i podnikatelské důvěry. Náš aktuální scénář zatím nicméně již počítá s tím, že německá ekonomika bude v celoročním srovnání stagnovat. Původně jsme počítali s jejím meziročním propadem o 0,5 %. Zlepšující se situace v dodavatelských řetězcích, klesající ceny energií, vládní podpora i utažený trh práce nicméně zatím naznačují, že se ekonomika recesi skutečně vyhne. To je dobrá zpráva i pro českou ekonomiku, která zřejmě již má mírnou recesi za sebou.

Vítězem regionálního obchodování je maďarský forint

Pohyby na české koruně včera byly téměř mikroskopické. Kurz se pohyboval těsně nad hladinou 23,85 CZK/EUR. Nerozvlnil ho ani rozhovor viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové pro Lidové noviny. Ta v něm prohlásila, že za největší riziko považuje růst mezd. Pokud by byl vyšší než deset procent, podporovalo by to dle jejích slov úpornost inflace a vyžádalo by si to další zpřísnění úrokových sazeb. Takovýto krok ze strany ČNB již nicméně neočekáváme. Dalším bude dle naší prognózy naopak snížení sazeb, a to v srpnu letošního roku.

Z domácích dat byl zveřejněn lednový konjunkturální průzkum. Ten ukázal na stoupající důvěru českých průmyslníků i spotřebitelů v domácí ekonomiku.  Více jsme se tématu věnovali zde: bit.ly/3XVDObR.

Vítězem úterního obchodování byl maďarský forint, který zpevnil o 1 % a v odpoledních hodinách se obchodoval za 390,5 HUF/EUR. K ziskům mu dopomohla maďarská centrální banka, která sice ponechala klíčovou tříměsíční depozitní sazbu na 13 %, jednodenní depozitní sazbu na 18 %, zvýšila ale povinnou míru minimálních rezerv z 5 % na 10 %. Snaží se tak dále posílit svůj transmisní mechanismus, aby mohla stahovat přebytečnou likviditu z trhu a posilovat tak domácí měnu.

V eurozóně byly zveřejněny předstihové lednové indikátory PMI. Ty dopadly lépe jak v Německu, tak v souhrnu za celou eurozónu. V německých službách i kompozitní indikátor eurozóny se již přehoupl přes 50bodovou hranici značící fázi expanze. K ziskům to ale společné evropské měně nepomohlo. Ta zůstala ve srovnání s předchozím dnem beze změny (1,087 USD/EUR).

Autor: Jana Steckerová

Plný text ke stažení