Domácí průmysl potvrdí zpomalení

15.03.2019 8:06:49

Brexit pokračuje podle očekávání, když britský parlament včera schválil oddálení odchodu z EU. S tím ještě budou muset souhlasit členské státy EU. Zatímco americký průmysl by dnes měl ukázat slušnou kondici, jeho český protějšek potvrdí zpomalení, které nastalo již na konci loňského roku. Koruna však bude čekat na větší impulzy. 

Americký průmysl si drží slušnou kondici

Finální čísla evropské inflace by měla potvrdit, že inflace v únoru ožila. Zrychlení přinesly zejména ceny potravin a pohonných hmot. Revizi by neměla zaznamenat ani jádrová složka. Další vývoj evropské inflace bude sledovat ceny energií. Silnější by se měla držet ještě v první polovině roku. Pak ale vyšší statistická základna způsobí zpomalení celkové inflace až pod 1 %.

Americká data dnes potvrdí, že největší ekonomika světa pokračuje v solidním růstu. Dynamika průmyslu zůstává slušná a využití kapacit je silné.    

Ani třetí brexitové hlasování překvapení nepřineslo            

Ve třetím hlasováním v souvislosti s brexitem se britský parlament shodl na krátkém prodloužení odchodu. Ministerská předsedkyně Mayová se v tomto dodatečném čase bude snažit znovu prosadit svou dohodu s EU. Nakonec by mohla přesvědčit všechny zastánce brexitu, kteří začínají mít strach, že by mohlo dojít k dlouhému odkladu. Zatím se tedy vše vyvíjí v souladu s naším očekáváním (psali jsme zde: http://bit.ly/2C520lo a poté zde http://bit.ly/2Rlygt3). Mezitím jsme se dočkali údajů ze Spojených států. Zatímco dynamika dovozních a vývozních cen překvapila rychlejším tempem, prodeje domů zklamaly. Dolar na tato data výrazněji nereagoval. Jeho kurz proti euru se držel těsně nad 1,130 USD/EUR. Své evropské obchodování by tento měnový pár měl otevřít blízko 1,132 USD/EUR. 

Český průmysl na začátku roku potvrdí zpomalení

Dynamika průmyslové produkce zpomalila již ke konci loňského roku a statistika za první měsíc toho letošního jenom potvrdí mnohem slabší růstová tempa. To už naznačil výsledek zahraničního obchodu, který statistici zveřejnili na začátku týdne (více jsme psali zde: http://bit.ly/2J5U9cb). Zpomalení navíc indikují i čísla o výrobě automobilů v Česku. Mizernou růstovou dynamiku si připíše i stavebnictví. Lednové statistiky totiž narážejí na vysokou srovnávací základnu. Loňský velmi teplý leden stavebníkům umožnil zahájit některé práce mnohem dříve a vyšrouboval tak výstup tohoto odvětví velmi vysoko. Více jsme o statistikách zveřejňovaných tento měsíc psali zde: http://bit.ly/2H7RBro.

Polská inflace by měla zrychlit na 1,2 % y/y. Rizika jsou navíc vychýlena ve směru ještě rychlejšího růstu, protože vloni jsme v únoru zaznamenali na tuto dobu nezvyklý pokles cen potravin i cen za dopravu.    

Koruna hlasování o brexitu i nadále ignoruje

Včera zveřejněná statistika maloobchodních tržeb potvrdila, že česká domácí poptávka zůstává silná. Útraty za nepotravinářské zboží slušně rostou, jen nákupy aut stagnují. Více jsme o lednovém maloobchodu napsali zde: http://bit.ly/2VZRuCI.

Guvernér Rusnok včera poskytnul obsáhlý rozhovor pro televizi Nova. V části věnované měnové politice zopakoval, že očekává žádné až dvojí zvýšení sazeb v letošním roce. ČNB pozoruje zpomalování globální ekonomiky, ale recesi nečeká. Guvernér zůstává optimistický i ohledně toho, že se podaří zvládnout brexit a Británie odejde z EU s dohodou.  

Koruna na nové údaje z ekonomiky vůbec nereagovala. Z nebývalého klidu posledních dnů korunu nevyvedla ani hlasování o brexitu a následné diskuze. Její kurz se držel v úzkém pásmu kolem 25,66 CZK/EUR. Zlotý a forint se včera vydaly různými směry. Zatímco polská měna nepatrně oslabila, maďarská o 0,15 % posílila.
Autor: Viktor Zeisel

Plný text ke stažení