Lockdown verze 2.0

27.10.2020 16:17:32

České hospodářství opět klesá: Druhá epidemická vlna stáhne českou ekonomiku na konci roku níž a v důsledku toho bude i růst v příštím roce slabší. Dosažení předkrizové úrovně HDP se odkládá do roku 2023.

Inflace brzdí z vyšších úrovní: Inflace v letošním roce překvapila vyšším nárůstem, ale v následujících čtvrtletích by měla pozvolna zpomalovat kvůli oslabené ekonomice. Jejímu rychlejšímu poklesu brání slabší koruna. Ceny potravin a energií by měly působit desinflačně.

ČNB ponechá sazby beze změny až do konce roku 2021: Současné uvolnění měnové politiky bude i nadále podle centrální banky dostatečné. Argumentem proti dalšímu uvolnění je především tuzemská inflace, která stále zůstává nad horní hranou tolerančního pásma a zpět k cíli se bude vracet jen pozvolna. Oživení ekonomiky v příštím roce bude stát na vratkých základech a ČNB tak nebude chtít zpřísňování měnové politiky uspěchat. Nekonvenční nástroje podle nás nevyužije.

Finanční trhy vyhodnocují boj s koronavirem: Pro následující týdny očekáváme, že koruna bude reflektovat domácí vývoj pandemie a případné zavádění dalších bezpečnostních opatření vlády. Se zklidněním situace předpokládáme rychlý návrat koruny k silnějším úrovním. Posun ke slabším hodnotám opět otevřel zajímavé možnosti zajištění kurzu.

Druhá vlna pandemie vrátila finanční trhy do jarních pozic: Výnosy státních dluhopisů podpoří růst úrokových swapů i vysoká nabídka Ministerstva financí v příštím roce. Kratší konec křivky však budou i nadále srážet pesimistická očekávání investorů. Opětovný pokles úrokových sazeb znovu otevírá atraktivní možnosti úrokového zajištění.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,František Táborský,Michal Brožka,Martin Gürtler

Plný text ke stažení