Tuzemská inflace zůstává u horní hrany tolerančního pásma

10.10.2019 8:00:20

Německý průmysl za srpen nenadchnul, ale ani nezklamal, a stabilitu očekáváme i od čísel z Francie či Itálie. Data německého zahraničního obchodu potvrdí potíže německých producentů na klíčových exportních trzích. Z geopolitiky budeme sledovat pokračující jednání mezi Čínou a USA a situaci v Turecku. Z domova se dočkáme zářijové inflace. Ta hádanku, zda ČNB na listopadovém zasedání sazby zvýší či nikoliv, zřejmě nerozluští. My se prozatím držíme našeho scénáře stabilních úrokových sazeb.

Tarify zvedají Američanům ceny

Německý zahraniční obchod čelí pokračující nejistotě projevující se zejména na exportní straně. Němečtí vývozci čelí geopolitickým problémům či potížím se slábnoucí zahraniční poptávkou primárně ze svých tradičních exportních destinací jako je Čína, Turecko, Velká Británie či Spojené státy. Naopak poptávka z okolních zemí eurozóny zůstává robustní. To platí i o domácí německé poptávce, výsledkem čehož je vyšší dovozní dynamika a celkově nižší očekávaný přebytek zářijové bilance zahraničního obchodu.

Americké spotřebitelské ceny, zejména pokud se podíváme na vývoj jádrové složky, v posledních měsících celkem významně rostou. Kromě napjatého trhu práce a vyšších výdělků Američanů se na tomto vývoji podepisuje zavádění cel na dovoz zboží do Spojených států. U čínských dovozů se jednalo o šokové zavedení cel v květnu a září. Meziroční dynamika jádrové inflace tak zřejmě v září dále zrychlila, stejně jako celková inflace. Ta ale úrovňově zůstává níže, primárně kvůli nižším cenám pohonných hmot.

Euro včera nepatrně výše

Společná evropská měna si včera mírně polepšila, a to hned se vstupem evropských obchodníků na trh. Po celý zbytek včerejšího dne se pak kurz držel stabilní. Ekonomický kalendář byl nezajímavý, trh se žádných významnějších impulsů nedočkal.

Tuzemské inflaci se příliš zpomalit nechce

Za září předpokládáme nepatrné zpomalení růstu spotřebitelských cen, za kterým by ovšem měl být především vývoj cen potravin za drobného přispění poklesu cen u čerpacích stanic. Jádrová inflace ovšem pravděpodobně stále roste podobným tempem jako v předchozích měsících. Inflace v ČR tak zůstává nad cílem i prognózou ČNB a prozatím nejeví ochotu zpomalovat.

Koruna uprostřed týdne regionálním lůzrem

České koruně se včerejší obchodování příliš nevydařilo. Během dopoledne kurz vystřelil přes hladinu 25,80 CZK/EUR až ke 25,87 CZK/EUR, aby v odpoledních hodinách koruna své ztráty z velké části korigovala. Proti tomu polský zlotý spíše stagnoval, maďarský forint dokonce lehce posiloval. Za dočasným oslabením české měny nelze hledat nějaký nový fundament, spíše se jednalo o faktor technické povahy spočívající v realizaci větší klientské objednávky.

Autor: Jan Vejmělek

Plný text ke stažení