Ekonomika se po těžké ráně vrací k životu

29.06.2020 21:15:14

Makroekonomická data zveřejňovaná v průběhu července ukáží ekonomiku zvedající se z popela. Průmyslová produkce a maloobchod na meziměsíční bázi porostou, ale stále budou hluboko pod úrovněmi, kde se nacházely minulý rok. Spotřebitelské ceny vykáží pravděpodobně další mírný nárůst a inflace by měla prozatím setrvat blízko předchozí úrovně, než se začne ve druhé polovině roku snižovat. Poslední červencový den bude zveřejněn první odhad vývoje HDP v druhém čtvrtletí letošního roku. S aktualizací našeho odhadu však vyčkáváme až na zveřejnění květnových měsíčních indikátorů, které by měly naznačit, jak rychle se česká ekonomika po uvolnění restriktivních opatření začala vracet k normálu.

Průmysl a zahraniční obchod: Průmyslová výroba v květnu vykáže velmi pravděpodobně nárůst oproti dubnu. Kromě zpráv o obnově výroby v řadě podniků tomu nasvědčuje zlepšení předstihových indikátorů a zvýšená produkce aut, která se v předchozím měsíci prakticky zastavila. I přes tento nárůst činí meziroční pokles produkce automobilů více než 50 %. V sousedním Polsku došlo v květnu k vzestupu průmyslové výroby o 10 %. V případě Česka počítáme s meziměsíčním zvýšením o cca 11 %, což by znamenalo zmírnění meziročního poklesu na 25,3 % z předchozího propadu o 33,7 %. Oživení v průmyslu by mělo přinést i zlepšení zahraničního obchodu. Připomeňme, že v dubnu bilance zahraničního obchodu sklouzla do mnohem většího deficitu, než se čekalo. Květen by tak do určité míry mohl přinést zlepšení. Nejistota odhadů je však i nadále vysoká.

Maloobchodní tržby: Končící preventivní opatření v květnu nutně vedly k vyšším maloobchodním prodejům. Registrace aut se meziměsíčně zvýšily o 30 %, což ale stále znamená, že jsou meziročně o téměř 45 % nižší. Spotřebitelská důvěra se rovněž zlepšuje, i nadále však zůstává výrazně pod dlouhodobým průměrem. Odhadujeme, že se meziroční propad maloobchodních tržeb bez prodeje aut v květnu snížil na -7,1 % z předchozích -10,6 % a se zahrnutím aut na -14,4 % po dubnových -21,2 %. Nejistota odhadů je vysoká a podobně jako v dubnu můžeme i nyní vidět výraznější revize předchozích údajů.

Podíl nezaměstnaných: Ministerstvo práce a sociálních věcí již avizovalo, že v červnu podíl uchazečů o práci setrvává poblíž 3,7 %. Opět je pravdou, že nebýt recese způsobené pandemií koronaviru, tak by nezaměstnanost z důvodu standardní sezónnosti klesala. V dalších měsících čekáme nárůsty nezaměstnanosti, nicméně prozatím je s ohledem na kontext ekonomiky v recesi vývoj na trhu práce stále relativně příznivý.

Spotřebitelské ceny: Za červen v průměru čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 %. To by znamenalo setrvání meziroční míry inflace poblíž 2,9 %. V červnu došlo ke zvýšení cen u čerpacích stanic, dále zdražily potraviny a pravděpodobně došlo k dalšímu opožděnému navýšení cen tabáku z důvodu vyšší spotřební daně. V případě jádrové inflace čekáme v červnu v průměru malé změny. Negativní dopady oslabené poptávky budou zřejmé především v druhé polovině roku, což povede ke snížení meziroční míry inflace pod 2 %.

První odhad HDP: Český statistický úřad zveřejní první odhad HDP za druhé čtvrtletí již 31. července, tedy zhruba o dva týdny dříve než bylo zvykem. Jedná se přitom o trvalou změnu v kalendáři makroekonomických dat. My prozatím v souladu s naší poslední makroekonomickou prognózou očekáváme pokles ekonomiky o 8,6 % mezičtvrtletně a 11,1 % meziročně. S aktualizací našeho odhadu pro druhé čtvrtletí čekáme až na zveřejnění květnových měsíčních indikátorů, jako je právě výše uvedená průmyslová produkce či maloobchodní tržby. Květnové indikátory by totiž měly ukázat, jak rychle se ekonomika po uvolnění restriktivních opatření začala vracet k normálu.

Autor: Michal Brožka,Martin Gürtler

Plný text ke stažení