Sentiment dle PMI v eurozóně je na vzestupu

24.01.2023 8:17:07

PMI v eurozóně by měly navázat na trend posledních dvou měsíců a opět mírně vzrůst, a to i v návaznosti na lepší než očekáváná data z reálné ekonomiky. Kompozitní index by se tak měl přehoupnout přes 50bodovou hranici. Optimističtější výhled nákupních manažerů nahrává našemu scénáři, ve kterém se letos eurozóna vyhne recesi. Dnešní zasedání maďarské centrální banky podle nás nepřinese změnu v nastavení úrokových sazeb. 

Pokračující zlepšování výhledu nákupních manažerů.

Podle nás opět dojde ke zlepšení sentimentu nákupních manažerů, jak ukážou lednové PMI v eurozóně. Vyšší oproti prosinci by měl být jak index ze zpracovatelského průmyslu, tak i ze služeb, a to o 0,7 b, resp. 1,1 b. Kompozitní index by se tímto přehoupnul přes 50bodovou hranici na 50,3 b. Mírné zlepšení by mělo být v souladu s trendem předchozích dvou měsíců, které korigovaly předchozí výrazné zhoršování. Toho jsme byli svědky zhruba od půlky loňského roku. Značně pesimistický výhled nákupních manažerů však nebyl plně v souladu s ostatními indikátory sentimentu jako např. šetření Evropské komise, které navíc disponuje výrazně vyšším vzorkem dotazovaných. Optimističtější výhled podpořila i poslední data z reálné ekonomiky, která ukazují stále robustní průmyslovou výrobu a solidní spotřebu domácností. Tu indikoval 14% růst nových registrací aut v eurozóně během Q4 22. V neposlední řadě znovuotevření čínské ekonomiky by mohlo představovat pozitivní impuls v kontextu zvýšené zahraniční poptávky. I proto si myslíme, že se eurozóna letošní rok recese vyhne. 

Maďarská centrální banka (MNB) podle nás dnes ponechá sazby beze změny, čímž klíčová repo a jednodenní sazba setrvá na 13 %, resp. 18 %.  Ke snížení jednodenní sazby se podle nás MNB neodhodlá před koncem Q1 23 i vzhledem k nadále velmi vysoké inflaci, která v prosinci činila 24,5 % y/y. 

Jestřábí výstřely představitelů ECB mají pokračování.

Polská průmyslová výroba v prosinci meziměsíčně reálně vzrostla o 1,0 %, což v meziročním vyjádření znamenalo lehce hlubší pokles (-6,4 %), než předpovídal konsensus analytiků. Ten činil -5,2 %. Po sezónním očištění polský statistický úřad uvádí, že meziměsíčně výroba vzrostla o 0,7 % oproti listopadu.

Včerejší vyjádření představitelů ECB navázala na předchozí vystoupení z řad ECB a opět se snažila nastavit očekávání na příští dvě zasedání. Jejich jestřábí vyznění podporuje naše očekávání dvou po sobě jdoucích 50bodových hiků, přičemž horká debata panovala především nad březnovým zasedání ohledně zpomalení tempa zvyšování sazeb. Tržní ocenění dle budoucích kontraktů momentálně na příští dvě zasedání implikuje v úhrnu zhruba 93 bb, v reakci na poslední vyjádření se nicméně příliš nepohnulo.

Euro po výrazném posilování z rána zisky neudrželo a seanci zavřelo jen nepatrně slabší. Na české koruně pokračoval trend posilování posledních dní. Včera si domácí měna připsala 0,2 % a atakovala nejsilnější úroveň od října 2008. Maďarský forint naopak silně oslabil (-0,7 %), zřejmě ještě v reakci na páteční zprávu o změně výhledu ohledně kreditního ratingu od agentury Fitch ze stabilního na negativní. Polský zlotý skončil téměř beze změny poté, co dokázal ranní ztráty ještě korigovat.

 

Autor: Kevin Tran Nguyen

Plný text ke stažení