Průmyslové ceny hlouběji v deflaci

20.05.2020 9:39:32

Ceny průmyslových výrobců v dubnu oproti únoru klesly o 0,5 %. Trh čekal v průměru pokles o 0,8 %, my jsme odhadovali větší snížení o 1,4 %. V meziročním srovnání ceny klesly o 0,8 % po předchozím růstu o 0,4 %. Připomeňme, že loni v dubnu činil meziroční růst cen v průmyslu 4,3 % a na začátku letošního roku byl 2,4 %.

Průmyslové ceny jsou nyní snižovány především z titulu poklesu cen ropy. Hlavním tahounem cen dolů je tak odvětví rafinérské následované výrobou chemických látek. Oslabující koruna a problémy s dodávkami mají naopak vliv na zvyšování cen v jiných odvětvích. Meziměsíčně zvýšily ceny dopravních prostředků o 2,1 %, ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 1,4 % a dále se zvýšily ceny v potravinářství o 1,0 %.

V květnu se ceny ropy již nesnižovaly a tudíž by tlak na pokles cen výrobců měl být slabší. Nejistota vývoje cen však zůstává vysoká. Za celý letošní rok čekáme pokles cen průmyslových výrobců o 0,7 %, ale nízké ceny ropy představují větší riziko ve směru hlubšího poklesu cen průmyslových producentů.

Ceny v zemědělství meziměsíčně rostly o 0,6 % a jejich meziroční pokles se snížil na 2,5 % z předchozího poklesu o 4,2 %. Hlavním cenovým tahounem byly ceny zeleniny s meziměsíčním zdražením o 26,2 %. S ohledem na problém s nedostatkem pracovníků pro sklizně zde pravděpodobně uvidíme zdražování i nadále, což se postupně přenese i do spotřebitelských cen.

Meziměsíčně se opět mírně zvýšily ceny stavebních prací, nicméně jejich meziroční tempo lehce zvolnilo na 4,1 %. Ceny materiálů ve stavebnictví se nezměnily a jejich meziroční srovnání se přehouplo do poklesu o 0,3 % po předchozím růstu o 0,5 %.

Ceny ve službách se v dubnu začaly v průměru mírně snižovat a jejich meziroční růst zpomalil na 2,4 % z předchozích 2,8 %.

Česká koruna je dnes relativně klidná poblíž úrovně 27,50 CZK/EUR. Dnes zveřejněná data neměla na kurz koruny vliv. I nadále čekáme snížení úrokových sazeb na technickou nulu.
Autor: Michal Brožka