Ekonomika dýchá, vyhráno však nemá

28.07.2020 13:05:34

České hospodářství roste: Ekonomika si sáhla na dno v průběhu druhého čtvrtletí a od té doby roste. Skutečnost za druhé čtvrtletí by mohla být lepší, než se původně čekalo. Růst v dalších kvartálech naopak čekáme pozvolnější. V souhrnu by se ale ekonomika mohla vrátit na předkrizovou úroveň již koncem roku 2021.

Inflace bude brzdit: Čekáme, že propad poptávky bude brzdit růst spotřebitelských cen. Ceny u čerpacích stanic zůstanou nízko a růst cen potravin zpomalí. Stále tak čekáme v příštím roce inflaci pod 2 %.

ČNB na srpnovém zasedání sazby nezmění: Centrální banka bude i nadále považovat současné uvolnění měnové politiky za dostatečné. Důvodem pro to bude i inflace nad horní hranou tolerančního pásma, která nejspíše povede i k odsunutí debaty o možném zavedení nekonvenčních nástrojů. Výhled vývoje ekonomiky je však stále nejistý a inflace v dalších měsících pravděpodobně významně zpomalí. Úrokové sazby tak podle nás zůstanou nízké až do konce roku 2021.

Finanční trhy připravují půdu pro další posílení koruny: Pozitivní sentiment na globálních trzích a rostoucí korunové sazby tlačí korunu k silnějším hodnotám. Tento trend podle nás bude pokračovat i v následujících měsících a zejména v příštím roce. Rizikem i nadále zůstává druhá vlna pandemie a vstup ČNB na devizový trh.

Výnosy státních dluhopisů se odrážejí ode dna: I přes rekordní zvýšení deficitu státního rozpočtu bude nabídka státních dluhopisů ve zbytku roku minimální. V příštím roce však bude obdobná jako letos. Poptávka po historicky rekordních měsících postupně klesá, ale i tak zůstane vyšší než nabídka. Ve spojení s rostoucími úrokovými swapy tak budou výnosy dále růst.

Autor: Jan Vejmělek,Jana Steckerová,František Táborský,Michal Brožka,Martin Gürtler

Plný text ke stažení