Světové trhy se v závěru týdne vzpamatovávají z výprodejů

7. 12. 2018 8:35:38

Hlavní události

Prodej slovinských aktiv CME se opět posouvá, tentokrát do poloviny ledna 2019.

Evropské akcie by měly zahájit obchodování růstem.

Dnešek bude patřit statistikám z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor v listopadu překoná dlouhodobý průměr, k čemu mu pomůže především sezónnost v maloobchodě. V eurozóně bude zveřejněno tempo růstu HDP za třetí čtvrtletí, které by mělo činit 0,2 % mezikvartálně.

Analytici Société Générale ponechali své doporučení Držet pro francouzskou holdingovou společnost Groupe Bolloré, která podniká v oblastech telekomunikací, logistiky či zemědělství.

Obchodování na zámořských trzích

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily včerejší obchodování dalšími propady, které se však k závěru seance zmírnily. Negativně na trhy působilo oznámení o zatčení finanční ředitelky čínské společnosti Huawei z důvodu podezření z porušování mezinárodních sankcí. To zvýšilo napětí v řadách investorů z případného zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Vzápětí však přišla pozitivní zpráva od představitelů Číny, kteří oznámili, že týmy obou zemí úspěšně spolupracují a obchodní dohoda by měla být dosažena v průběhu příštích 90 dní. Americký prezident Donald Trump toto prohlášení potvrdil a souhlasil s ním.

Index Dow Jones nakonec oslabil o 0,3 %, S&P 500 klesl o 0,2 % a Nasdaq se v samotném závěru seance dostal do zisku 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedařilo hlavně energetickým společnostem (-1,8 %), finančním institucím (-1,4 %) a zpracovatelům surovin ( 1,4 %). Protiváhou jim byli především realitní developeři se ziskem 2,7 %.

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zakončují poslední obchodní den tohoto týdne optimisticky. Navazují tak na vývoj obchodování ve Spojených státech. Zisky se zde pohybují do výše až 1 % v případě Jižní Koreje. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který posiluje o 0,8 %, jsou na tom nejlépe výrobci luxusního a spotřebního zboží, když oba tyto sektory si shodně připisují dva procentní body. Nedaří se však energetickým titulům (-3,1 %), které s velkým odstupem následují telekomunikační společnosti (-0,3 %).

CME

Mediální skupina CME, která usiluje o prodej svých slovinských aktiv společnosti Slovenia Broadband, uzavřela s touto společností již třetí dodatek ke smlouvě o posunutí finálního data celé transakce. Nově tedy obě společnosti očekávají, že do 18. ledna 2019 by mělo dojít k uzavření transakce. Ta prozatím čeká na schválení tamního antimonopolního úřadu. Obě strany pracují na tom, aby vyhověly podmínkám povolení transakce. Obdobný prodej již proběhl v případě chorvatských aktiv, kde však schvalování antimonopolním úřadem bylo výrazně jednodušší a rychlejší. Pro připomenutí uvádíme, že cena transakce chorvatských aktiv byla 85 mil. EUR, zatímco těch slovinských je to 145 mil. EUR. Skupina CME již použila finanční prostředky z prodeje chorvatských aktiv na umoření části svého dluhu. Stejný postup bude aplikován i po prodeji slovinských aktiv. CME se tak snaží naplnit svoji strategii na snížení výrazného zadlužení společnosti.

Autor: Jiří Kostka

Plný text ke stažení