Investoři se dnes akcií zbavovali

11. 7. 2018 16:31:36

Po příznivém vývoji během pondělka a úterka přišlo dnes opět vystřízlivění. Evropský akciový index Stoxx 600 padá v závěru středečního obchodování o více jak jedno procento, když v červeném se nacházejí všechny sektory. Důvodem výprodejů je stále vyhrocená situace ohledně zaváděných cel mezi Spojenými státy a Čínou. Nejhůře se daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přicházejí o dvě procenta. Výrazně přes 1,5 % ztrácejí i energetické tituly.

Pod tíhou globálního negativního sentimentu odstartovaly s mínusem dnešní seanci i akciové trhy ve Spojených státech. Index S&P 500 ztrácí na úvod dne půl procenta, průmyslový Dow Jones klesá o 0,6 %. Technologický Nasdaq se pohybuje o třetinu procenta níže oproti včerejšímu zavíracímu kurzu.

Výprodeje se nevyhnuly ani domácímu parketu, přesto index PX díky závěrečné aukci přišel jen o pět setin procenta. Jednoznačně nejhorším titulem se staly akcie rakouské Erste Group (-1,6 %). Více jak jednoprocentní ztráty rovněž odepsala likérka Stock Spirits a na poklesu celého indexu se podílel i ČEZ (-0,6 %). Na pražském trhu se ale našly i akcie, které šly proti proudu. Nejdále se dostaly akcie Komerční banky, které si polepšily o 1,9 %. Akcie CME s 0,8 % obsadily druhou příčku a stupeň vítězů doplňuje s 0,7% ziskem Avast. Objem obchodů mírně přesáhl půl miliardy korun a byl prakticky totožný s ročním průměrem.

Autor: Miroslav Frayer