Euro posiluje a bere s sebou regionální měny

6. 12. 2018 15:06:36

Maloobchodním prodejcům se v říjnu dařilo. Jejich tržby oproti září přidaly 1 %, meziročně pak 6,4 %. Více k dnešní statistice naleznete zde: http://bit.ly/2E19NkW. Koruna na statistiku reagovala vcelku pozitivně, když si připsala asi dva haléře. V odpoledních hodinách jí k dalšímu posilování pomohl kurz eura, který oproti dolaru získal 0,15 %. Dolar totiž reagoval na holubičí projev amerického centrálního bankéře R. S. Kaplana, který zdůraznil, že globální ekonomické zpomalení se americké ekonomiky dotkne, přičemž míra nejistoty roste. Nepomohla ani zveřejněná data amerického růstu zaměstnanosti, která v listopadu byla výrazně nižší, než trh předpokládal. Rovněž slabší růst jednotkových mzdových nákladů naznačuje, že s inflačními tlaky v americké ekonomice to nebude až tak horké.

Podobně se vývoj eurodolaru dotkl i ostatních regionálních měn. Zlotý, který v dopoledních hodinách oslaboval, posílil zpět na ranní úroveň 4,286 PLN/EUR. Forint sice také posílil, celkově ale za ten den zůstává slabší o 0,12 % než ráno na 323,75 HUF/EUR.

Zítra se ale může vše obrátit. Na českém trhu budou zveřejněny statistiky průmyslové výroby, stavebnictví a zahraničního obchodu. Domníváme se, že říjnová rekordní produkce aut táhla průmysl nahoru. Navíc meziroční dynamice průmyslové výroby pomůže i fakt, že letošní říjen měl o jeden pracovní den více než před rokem.Stavebnictví si zachovalo svůj dvouciferný růst z minulých měsíců. Poptávka po stavebních pracích se stále vysoká, kromě soukromých projektů se ve stavebnictví projevují také veřejné investice do infrastruktury.

V USA pak budou zveřejněna data z trhu práce, především statistika nových pracovních míst v nezemědělském sektoru. Ekonomové SG očekávají výrazný přírůstek 230 tisíc nových pracovních pozic. Takto vysoké číslo naznačuje anketa o nově otevřených pracovních místech v maloobchodě, které zřejmě ukážou dřívější a výraznější předvánoční sezónní nárůst než obvykle. Dolar by se tak mohl opět dostat do zisku s opačným efektem na regionální měny, než jsme viděli dnes. 

Autor: Monika Junicke