Evropské akciové indexy mírně rostou, chybí však nový impuls

12. 3. 2018 16:32:30

Evropské akciové burzy zahájily nový týden růstem, ten však nedosahoval takových úrovní jako v případě dnešního asijského obchodování nebo páteční seance ve Spojených státech. Index Stoxx 600 tak v závěrečných desítkách minut roste o dvě desetiny procenta, přičemž v ranních hodinách dosahovaly jeho zisky půl procenta. Americký index S&P 500 po silném růstu v minulém týdnu zatím kolísá kolem pátečního zavíracího kurzu. Trhům dnes chyběl nový impuls, když nebyla zveřejněna žádná nová makroekonomická čísla. Zřejmě nejdůležitější ukazatel bude publikován zítra, a to v podobě spotřebitelské inflace ve Spojených státech. Tu budou investoři sledovat zejména v souvislosti s měnovou politikou Fedu. Náznak rychlejšího cenového růstu by zvýšil spekulace na razantnější utahování měnové politiky, což by se akciovým trhům nelíbilo a umazaly by tak zřejmě část svých nedávných zisků.

Z firemních zpráv byla nejzajímavější událost, že německá RWE prodá 76,8% podíl v Innogy konkurenční společnosti E.ON. Dohoda zahrnuje výměnu části majetku mezi oběma podniky, a že RWE bude mít v E.ON menšinový podíl. Akcie RWE i Innogy reagovaly silným růstem, a to o 11 %, respektive 13 %. E.ON chce díky této akvizici dosáhnout úspor až ve výši 700 mil. EUR. Akcie této společnosti rostou o 6,5 %.

Pražská burza dnes přidala 0,4 %. Hlavním tahounem byly akcie ČEZ, které si polepšily o 1,5 %. Likérce Stock Spirits chyběly k dnešnímu vítězství pouhé tři setiny procenta. Třetí příčku pak obsadila společnost O2 Czech Republic, která si polepšila o 1,4 %. Na druhé straně největším propadlíkem byly akcie Fortuny, které ztratily více jak čtyři procenta. Obchodní aktivita byla dnes podprůměrná, zobchodovaný objem v hlavní části obchodování přesáhl jen 300 mil. CZK.

Autor: Miroslav Frayer