Investice na běžícím pásu

3. 12. 2018 15:51:54

Slovenská ekonomika nabírá na obrátkách. Ve třetím čtvrtletí opět zrychlila svůj růst, za kterým stojí silná domácí poptávka. Především investice si vedou po celý letošní rok dobře, přičemž spotřeba domácností je stabilní. Příspěvek čistých exportů zůstává spíše utlumený, slovenskému vývozu se daří, je ale kompenzován solidním růstem dovozů.

Ekonomika pokračuje v růstu nad svým potenciálem a popohání ji hlavně investice. Soukromé firmy investují za účelem rozšiřování kapacit, kapitálové výdaje veřejného sektoru jsou podporované nutností čerpat z evropských fondů.

Soukromá spotřeba zůstává nadále silná. Domácnosti si udržují optimismus i do budoucna, pomáhá jim k tomu stabilní růst mezd. Poptávka domácností se příštím roce opět stane největším přispěvovatelem do celkové dynamiky.

Zahraniční obchod si svou vysokou dynamiku zachová. Na straně vývozů ho podporuje stále silná poptávka po slovenských výrobcích, naopak dovozy rostou ruku v ruce díky solidní investiční dynamice i spotřebě domácností. Příspěvek čistých exportů do celkového růstu HDP však bude malý.

Spotřebitelská inflace zpomaluje. Zatímco korigovaná inflace na svůj vrchol teprve čeká na konci letošního roku, celková inflace je už za zenitem a bude postupně klesat až pod dvě procenta, kterých dosáhne v polovině příštího roku.

Státní rozpočet je nadále podporován dobrou ekonomickou situací. Růst zejména daňových příjmů je však z velké části vyvážen vyššími mandatorními i kapitálovými výdaji. Celkově si ale letos státní rozpočet výrazněji polepší.

Autor: Monika Junicke,Jana Steckerová

Plný text ke stažení