Nákup vánočních dárků začal letos už v říjnu

6. 12. 2018 10:32:40

Zatímco statistika maloobchodních tržeb za září zklamala očekávání trhu, v říjnu se obchodníkům dařilo, a to především prodejcům nepotravinářského zboží. Přesto, že si lidé začínají uvědomovat zpomalení ekonomiky, Vánoce si budou chtít užít a Ježíšek bude letos opravdu bohatý.

Maloobchodní prodejci vkročili do posledního čtvrtletí letošního roku pravou nohou. Zatímco v září jejich tržby zklamaly, v říjnu došlo k jejich částečné kompenzaci, když přidaly 1 % meziměsíčně. Oproti minulému roku si pak maloobchodníci polepšili o 6,4 %. I když vezmeme v úvahu, že říjen měl o jeden pracovní den navíc, tržby po očištění meziročně vzrostly o 5,2 %.

Vše nasvědčuje tomu, že domácnosti se pomalu začínají chystat na Vánoce. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o více než 11 % v porovnání s loňským rokem. Lidé nakupovali dárky přes internet (+24 %), počítače a telefony (+18 %), utráceli také za dovolené a zboží na dovolenou potřebné (+12 %). Naopak na nákup potravin je ještě brzy, což se odrazilo na poklesu tržeb za ně (-1,1 %). Je ale pravděpodobné, že v následujících měsících se jejich dynamika opět zvýší.

Příjmy plynoucí ze stabilního růstu mezd se domácnosti nebojí si užít. Avšak soukromá spotřeba roste pomaleji než reálné mzdy. Spotřebitelé si začínají uvědomovat, že česká ekonomika zpomaluje a vytváří si opatrnostní rezervy. Vánoce sice budou letos ještě bohatší než loni, za celý rok si ale maloobchodníci polepší méně než v roce 2017. Tržby bez započítání prodejů aut vzrostou tento rok v průměru o 4,5 %, tedy o jeden procentní bod méně než loni a podobným tempem porostou i v roce 2019.

Autor: Monika Junicke

Plný text ke stažení