Maloobchodníci začali nový rok ve velkém stylu

14. 3. 2019 10:32:09

Maloobchodní tržby v lednu solidně přidaly. Odrazily se v nich povánoční slevy, které přiměly řadu domácností k nákupům nejen pozdních dárků. Stále se ale nedaří plně oživit poptávku po autech, což se v celkových tržbách projevuje negativně.

Maloobchodní prodejci si v lednu na tržbách polepšily o 4,7 % meziročně. Oproti prosinci se maloobchodní tržby po očištění o sezónní efekty zvýšily o 0,5 %.

Nadprůměrně (o 7,8 % y/y) vzrostly tržby za nepotravinářské zboží. Spotřebitelé se tak nechali hlavně nalákat na lednové výprodeje a povánoční slevy. Již delší dobu však pozorujeme nižší dynamiku prodejů aut. V lednu sice tržby za automobily meziměsíčně vzrostly, meziročně si ale prodejci aut pohoršili o 5,1 %. Poptávka po autech se nasycuje, navíc si domácnosti začínají uvědomovat zpomalení ekonomiky a raději si vytváří rezervy.

Spotřebitelský apetit stále podporuje dobrá situace na trhu práce, kdy nezaměstnanost zůstává na rekordně nízkých úrovních. Avšak zpomalení růstu reálných mezd, které letos čekáme, se v dynamice tržeb projeví. Zatímco loni rostly tržby v průměru o 4,8 %, letos jejich růst zpomalí na 4 %. Přesto ale spotřeba domácností zůstane hlavním tahounem ekonomického růstu i v letošním roce.

Autor: Monika Junicke

Plný text ke stažení