Inflace v srpnu stále blízko 3 %

10. 9. 2019 10:47:28

Inflace v ČR v srpnu stále nejeví ochotu zpomalit a nachází se 10 bp nad odhady trhu 30 bp nad prognózou ČNB. Zpomalování inflace bude s ohledem na stále relativně silnou ekonomiku brzdit velmi pomalu. V příštím roce zpomalení inflace zabrání nárůst spotřební daně. ČNB ponechá delší období sazby beze změny.

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,1 %. Meziroční inflace tak setrvala na úrovni 2,9 % stejně jako v červenci. To bylo 0,1 procentního bodu nad průměrným očekáváním trhu a celých 0,3 pb nad prognózou ČNB. Inflace se letos stále vyvíjí mírně rychleji, než čekal trh i ČNB a zatím nejeví výraznější známky ochoty zpomalovat.

Meziměsíční vývoj cen lze popsat takto: 0,1 % = 0,1 alkohol + 0,1 bydlení – 0,1 potraviny

Meziroční vývoj cen lze rozložit takto: 2,9 % = 1,3 % bydlení a energie + 0,6 potraviny + 0,3 stravování a ubytování + 0,2 % alkohol a tabák + 0,2 % rekreace a kultura + 0,1 zdraví + 0,1 doprava + 0,2 ostatní

My jsme pro srpen očekávali v průměru stagnaci cen a malé zpomalení inflace díky klesajícím cenám ropy, nicméně zlevnění u čerpacích stanic bylo zřejmě malé a proti tomu naopak výrazněji zdražovaly alkoholické nápoje. Potraviny zlevňovaly především z důvodu sezónního poklesu cen zeleniny. V souhrnu ceny zboží v srpnu klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,4 %. Ceny služeb rostou meziročně tempem 3,8 % a zboží o 2,5 %.

Meziroční jádrová inflace dle našich propočtů nezpomaluje a v meziročním srovnání se nachází poblíž 2,6 %. V následujících měsících čekáme jen pozvolné snižování tempa růstu cen. Ekonomika by měla zpomalovat spíše pomalu, a pomalu tak pravděpodobně budou ustupovat i inflační tlaky. K poklesu inflace by měly přispět i nižší ceny ropy. Nicméně v příštím roce inflace zůstane vysoko vlivem růstu spotřebních daní.

Dnes zveřejněná data z hlediska finančního trhu znamenají jen nepatrné překvapení. Neochota inflace zpomalit znamená, že ČNB navzdory rostoucím vnějším rizikům ponechá delší období úrokové sazby bez změny.

Autor: Michal Brožka

Plný text ke stažení